Kegelbond in het schouwburgcomplex, wist men je wel te vinden. Je deed dan dienst als omroeper, want behalve op de reguliere kegelbanen werd er ook ge gooid op banen die daarvoor speciaal in de foyer ge legd waren. Om een goede doorstroming te bevor deren was er dan een geluidsverbinding om clubs of spelers op te kunnen roepen als zij aan de beurt wa ren. En er moest natuurlijk een verslag van in de krant komen. Dat werd ook meestal nachtwerk en je moest op passen dat je er een beetje nuchter vandaan kwam, want er werd nogal rijkelijk geschonken. De kaste lein moest tenslotte ook leven. Van Nieuwsblad naar Dagblad Het is inmiddels 1966. Voor de Gelders Overijselse Courant een belangrijk jaar, want de krant werd ver kocht aan Kluwers Courant Bedrijf in Deventer. Voor de Lochemsche Handels- en Courantendrukkerij en voor uitgeversmaatschappij De Tijdstroom was de krant zo langzamerhand een blok aan het been ge worden. Op maandag, woensdag en vrijdag lag zo ongeveer al het andere werk stil, omdat de krant op tijd de deur uit moest. Dat lukte overigens niet altijd en dan moest er met pakken kranten in de auto naar de postkantoren in Borculo, Neede, Eibergen enz. gereden worden. Daarbij kwam dat men er toen reeds van overtuigd was dat een nieuwsblad zich op den duur niet als zelfstandige krant staande zou kunnen houden. Andere uitgevers van kranten waren er toen al over uit om hun positie in de regio's te versterken. Daar toe behoorde ook Kluwer in Deventer, een reeds lang bestaand familiebedrijf. Dat was ook één van de re den waarom de GOC juist aan KCB overgedaan werd, want de GOC was ook een onderdeel van een fami liebedrijf. De GOC werd toen ook meteen dagblad, zodat er wat het werk betreft pootaan gespeeld moest worden. De krant kreeg een heel andere opmaak en in Lochem werden we verantwoordelijk voor twee streekpagina's. De derde regiopagina kwam tot stand in samenwerking met de redactie Zutphen (Zutphens Dagblad) en de redactie Deventer Dagblad (Gorssels nieuws). Iedere pagina moest een opening hebben en dat moest dan een behoorlijk artikel zijn. Dat lukte natuurlijk niet altijd, want zoveel belangrijk nieuws was er gewoon niet in de Achterhoek. Zo presteer den we het een keer om het verslag van een rundvee keuring met een lange lijst aan uitslagen als opening van de Lochemse pagina door te geven. Chef-redac teur Klaas Vos was des duivels. Dat kon toch niet, want geen enkel stadsmens las zo'n verslag. De GOC was geen landbouwblad. Journalistiek bezien had hij gelijk, maar hij toonde weinig begrip voor onze pro blemen. Zo'n rundveekeuring op de terreinen van Jan Rood in Ampsen was voor de veehouders met roodbont vee in de hele regio een belangrijke gebeurtenis. Ze kwamen van heinde en ver en zelfs Belgische en Duitse boeren toonden belangstelling. Als nieuws blad waren we gewend er ruim aandacht aan te be steden, al beperkten we ons wat de uitslagen betreft 28 wel tot de eerste prijswinnaars. Belangrijk voor mij was vooral de nazit in hotel Meilink waar voor de keurmeesters en helpers altijd een copieus diner werd geserveerd, voorafgegaan door de nodige spiritualia. Daar haalde ik dan ook mijn verslag vandaan, daarin altijd voorgelicht door Arie Landeweerd, inspecteur van het Nederlands Rundvee Stamboek (NRS). Hectische tijd Er brak een hectische tijd aan, want iedere dag moes ten er minstens twee streekpagina's aangeleverd worden in Deventer. Er moesten borderellen worden gemaakt. Dat waren lijsten waarop precies stond aangegeven welke kopij werd ingestuurd, de hoe veelheid en welk artikel de opening van de pagina moest worden. Na verloop van tijd kwam iemand van de Deventer-eindredactie op het idee om ons de pagina's te laten intekenen. Nico Scheen was daar beter in dan ik. Voor mij was dat tekenwerk een ver schrikking. Koppen maken kon ik ook niet, beweer den de dames en heren van de eindredactie. Ze wa ren meestal te lang, of niet lang genoeg. Al met al veel haastwerk, want de kopij moest 's avonds bin nen zijn. Aanvankelijk werd de kopij per busbrief verzonden. De Gelderse Tramwegen hadden daar speciale enveloppen voor en zo'n pakket gaf je dan 's avonds met de laatste bus mee. Later werden deze busbrieven vervangen door treinbrieven. Zowel de bus- als de treinbrieven raakten helaas nogal eens zoek. Dan kwam er een noodkreet uit Deventer: 'We hebben geen kopij ontvangen'. Er werd dan her en der getelefoneerd, maar soms duurde het tot de vol gende ochtend voordat alles boven water kwam en dan kon niet alle kopij meer verwerkt worden. Wan neer we 's avonds te laat waren voor de trein of bus, moesten we met de auto naar Deventer om de kopij af te geven. Dat gebeurde nogal eens, vooral wan neer er raadsvergaderingen waren geweest. We kre gen uiteraard ook andere werktijden, namelijk een ochtend- en een avonddienst. Degene die ochtend dienst had, moest dan onder meer alle politieposten bellen met de vraag of er nog iets bijzonders was gebeurd. Dergelijke berichten gaf je dan telefonisch door. Later gebeurde dat per fax, maar die functio neerde niet altijd feilloos. Deel 3 in het volgende Land van Lochem Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 28