Memoires van Wout Klomp (1916-2008) Leven en werken van een bakker-journalist (2) Wout Klomp Op zondag 5 oktober 2008 overleed op 92-jarige leeftijd, de bekende regiojournalist Wout Klomp. Vele jaren was hij werkzaam voor de Gelders-Overijsselse Courant, waarin hij tot 1980 in talloze artikelen verslag deed van het wel en wee in onze regio. In 2006 legde hij zijn vele herinneringen aan leven en werken vast in een boeiend verslag, dat enige tijd voor zijn overlijden voor publicatie ter beschikking werd gesteld aan de redactie van het Land van Lochem. Hierbij het tweede deel van de herinneringen van een bakker-journalist, zoals Wout zich zelf typeerde. Elfstedentocht De winter van 1956 brak aan. Het vroor toen zo hard dat er een Elfstedentocht gereden kon worden. Dat was op 14 februari. Er werd toen in de Achterhoek uiteraard ook al druk geschaatst en er was ook een trainingsgroep van jonge rijders en misschien ook wel rijdsters. Hoe het zij, een aan tal van hen, afkomstig uit onder meer Eibergen, Bor- culo en Lochem, zag er wel wat in om deel te nemen aan de Tocht der tochten. Dat drong uiteraard ook tot de redactie van de GOC door en die was van oordeel dat het best eens leuk kon zijn wanneer een verslaggever ter plekke was om de prestaties van de Achterhoekers te verslaan. Het is me ontschoten hoe dat precies geregeld werd, maar wel weet ik dat we er per auto heenreden en dat we in bijna alle steden de rijders hebben gevolgd, behalve in Bartlehiem en Dokkum. De automobilist reed 's avonds terug naar Lochem met de filmpjes om die vast te laten ontwik kelen. Ik overnachtte in hotel-restaurant De Groene Weide, waar vandaan de deelnemers destijds vertrok ken. 's Morgens om zes uur-half zeven stapte ik in de eerste trein, die vanuit Leeuwarden vertrok, was omstreeks negen uur in Lochem, werkte mijn ver slag nog wat bij dat ik 's nachts nog getikt had en dat stond dus 's woensdag 15 februari in de krant, com pleet met foto's, die ik gemaakt had. Tijdens de tocht hadden we de rijders uit de Achterhoek bijgestaan met wat materiaal en voedsel. Voor zover ik me kan herinneren volbrachten ze allemaal de tocht. Een win naar was er dat jaar niet, want Jan van der Hoorn, Aad de Koning, Jeen Nauta, Maus Wijnhout en Anton Verhoeven kwamen gelijk over de eindstreep, maar een aankomst ex-aequo was niet toegestaan. De volgende Elfstedentocht was in 1963 en ook toen waren verschillende rijders uit de Achterhoek van de partij en ik dus ook. Als ik me goed herinner, samen met Jan Scheen. In tegenstelling tot 1956, was het dat jaar bijzonder koud en er lag veel sneeuw. We reden de steden weer langs. Jan Scheen reed achter in de middag terug naar Lochem en ik logeerde weer in Leeuwarden, tikte mijn verhaal en vertrok met de eerste trein uit Leeuwarden naar Lochem. Een in drukwekkende belevenis in dat wijde Friese land en respect voor allen die de zware tocht volbrachten, dat waren er niet veel. Er moesten zelfs rijders van het ijs worden gehaald, omdat de aankomsttijd ver streken was. Bij de heersende kou was het boven dien niet langer verantwoord om door te blijven gaan. Tegelijkertijd veel voldoening, want de redactie van het 'Lochemse Suffertje', zoals de GOC wel eens gekscherend werd genoemd, had snel en accuraat gewerkt. 'Dat doen we altijd', was de reactie van Willy Heitling. Verhuisd We doen weer een stapje terug naar het jaar 1957, want dat was het jaar van de verhuizing naar Mauritsweg 12. Het huis aan de Prinses Margriet laan lag op het noorden met gevolg dat bij vorst de waterleiding snel bevroor. Maar de voornaamste re den om te verhuizen was dat de woning aan de Mauritsweg beneden een kamer meer had. Verhui zen naar een andere, duurdere woning werd destijds ook al aangemoedigd. Dat extra kamertje -want groot was het niet - werd ingericht als kantoor omdat er toch nogal wat thuiswerk voor de krant verricht moest worden, met name op zondag. Voetbaluitslagen en verslagjes opvragen en soms weer doorbellen aan een collega in Zutphen of Doetinchem. Kortom die krant liet je in feite geen ogenblik los. Er was altijd wel wat. Een dienstrooster hadden we niet. Als er ergens iets te doen was ging je er gewoon heen. Zelfs midden in de nacht als een relatie je belde dat de Berkel 24 Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 24