Uit een kerkeraadsverslag van 1716 Transcriptie door de Leeskring Paleografie Bewerkt door:Gerrit J. Perfors Een aardige tekst uit het Rijksarchief. Dat transcriberen niet altijd saai is moge blijken uit de tekst hieronder. Dit verhaal zegt iets over het dagelijks leven van een koster van een kerk. Ook in 1716 dronk men graag een borreltje op zondagnamiddag, meestal in de kroeg vlakbij de kerk. De kerkgangers deden dit veelal na de dienst, maar deze koster kennelijk voordat hij aan zijn werk begon. Uit het verhaal blijkt dat het een voor die tijd "duur" borreltje is geworden. De Transcriptie Verder is voorgedragen de sake van Wygger Martens Brouwer onse koster hoe dat op den 15den november des sondaegs agtermiddaegs onder godsdienst hij dronken sijnde de klocke heeft geluit so dat de menschen verbaest uit de kerke sijn gelopen meinende datter brand was jaa soo dat de godsdienst niet alleenigh is gestoord maer afgebroken tot grote ontsteltenis van alle menschen bijsonder tot spot van die het paausdom en alsoo dit kosterampt aen hem door de over- leedene h[ee]r schouth ende borgem[eeste]r geoordeeld dat hij de cencure van haer onderhorigh was, soo ist dat sij hebben goet gevonden en dat de meente haar wel heeft laten gevallen als dat hij Wygger Martens voornoemt aan de diaconye deser heerl[ijck]heyt sal geeven een zomma van vier guld[en] omdat door de disordre de arme penningen niet waren gecollecteerd ende vorder dat hij Wygger Martens de klock sal bedienen van Alderheiligen tot Vrouwendagh(8 december) sonder daer yets van te genieten sullende dit tracktement comen ten prophijte van de plaatse die hem anders betalen moest ende soo hij hem het weerdigh maekt dan int toekomende sijn tracktemen tals van outs sal genieten doch besonders hoger overigheits acktie de koster ontboden sijnde ende hem het selve voor gelegen sijnde heeft het selve aengenomen ende aen- genomen sigh soo te gedragen dat vorder geen aenstoot en gaff en heeft de vergade ring bedankt. E.D. Molle(naer?) leer en levenswandel Samenvatting Wygger Martens had te veel gedronken en heeft tijdens de kerkdienst zó lang de klok geluid dat de kerk leegliep omdat men dacht dat er brand was. De dienst werd afgebroken en er kon niet gecollecteerd worden. De burgemeester en de schout hebben de straf bepaald: Wygger Martens moest vier gulden betalen ter compensatie van de gemiste collecteopbrengst en vanwege de ongeregeldheden die ontstonden. Bovendien moest hij vier weken de klok luiden zonder betaling. Dit bespaarde loon zou ten goede komen aan het kerkbe stuur. Als hij er mee zou instemmen en zich niet meer aanstootgevend zou gedragen, kreeg hij in de toekomst weer gewoon zijn oude traktement. 22 Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 22