materiaal. De fraaie eikenhouten kap is bij de recente renovatie vervangen. Over de bewonersgeschiedenis in de zeventiende eeuw is vooralsnog niet veel bekend. In de eerste helft van de negentiende eeuw was ook dit huis echter in handen van een niet onbemiddelde Lochemer, de koopman Willem Vellers. Verdwenen huizen Het "huis van de dames de Visser" In 1897 werd een oud huis afgebroken, dat tot dan toe de oostzijde van het grote marktplein in Lochem had afgesloten. De gemeenteraad had het huis al in 1892 aangekocht van de familie de Visser, met het doel het marktplein te verruimen en een betere verbinding met het pleintje ten noorden van de Grote Kerk te verkrijgen. We kennen het huis daarom alleen nog van enkele oude foto's en de tekeningen van de Markt, die in 1743 door Jan de Beijer en door een anonieme tekenaar in de vroege negentiende eeuw zijn gemaakt. Ook dit huis was begin negen tiende eeuw al van een voor die tijd "moderne" lijstgevel voorzien, maar de prent van Jan de Beijer toont het huis nog met zijn zeven- tiende-eeuwse trapgevel. Ook deze was sterk vergelijkbaar met de ge vels van Bierstraat 2 en Markt 9: een eenvoudige getrapte gevel bo ven een éénlaags pui, met twee ho rizontale waterlijsten. Op de begane grond waren er vensters met kruis kozijnen, luiken bij de onderramen en glas-in-lood in de bovenlichten. Boven de vensters bevonden zich gemetselde ontlastingsbogen met geboorte- en sluitsteentjes. De ge vel gaat op de tekening deels schuil achter een grote boom, op de jon gere afbeeldingen is zichtbaar dat de voorgevel vier vensters breed was. Dat het zeventiende-eeuwse huis geen vakwerkconstructie met een stenen voorgevel was, kunnen we concluderen uit een andere te kening van Jan de Beijer, die hij in 1743 van de oostgevel van het stad huis maakte, en waarop nog net een stukje zijgevel van het huis op de Markt zichtbaar is. De zijgevel heeft hier een kruisvenster en een poortje met daarboven een klein bovenlicht. Van de vroegste ge schiedenis van dit huis is nog niet zoveel bekend10). Op de zestiende-eeuwse stadsplattegronden wordt er op deze plek nog geen bebouwing aangegeven, maar de onzekerheden omtrent het naast gelegen raadhuis, dat toen ook niet werd weergegeven, maken deze tekeningen tot een onbetrouwbare bron. In 1832 staat het pand in het kadaster vermeld als eigendom van Jan Willem Joosten, die koopman van beroep was en zeker tot de bemiddelde klasse in het toenmalige Lochem zal hebben behoord. Ook de latere eigenaar van het perceel, de familie De Visser, was niet onbemiddeld. De erfgenamen, die het huis in 1892 aan de gemeente verkochten bestonden onder meer uit een civiel ingenieur te Deventer, een kassier in Meppel, een kandidaat notaris in Hillegersberg en een predikantsvrouw in Dokkum. Bierstraat 1, voormalige Hotel 't Zwijnshoofd Dit historische huis, in de vroege negentiende eeuw bewoond door de notaris Ernst Frederik Florentinus Spijker, werd in 1975 gesloopt, na voorafgaand nog door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te zijn 17 Het in 1897 gesloopte huis aan de oostzijde van de grote Markt, hier nog met de trapgevel; detail uit de tekening van Jan de Beijer uit 1743 Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 17