streeks 1865, bevestigt dit vermoeden. Hierop staat het grote huis namelijk nog afgebeeld met een hoge bakstenen trapgevel, waarmee het zich nogal onderscheidde van de eenvoudige huizen rondom. Ook is het hoge trapgevelhuis te zien op het stadsgezicht, dat Jan de Beijer in 1743 van Lochem maakte. Het pand telde als één van de weinige huizen in de Lochemse binnenstad destijds twee volledige bouwlagen en een zolder verdieping. Dat de trapgevel in de zeventiende eeuw gedateerd kan worden bewijzen de rijk geornamenteerde muurankers, die nu nog steeds, ondanks alle verbouwingen, in de voorgevel bewaard zijn gebleven. Deze krulankers lijken als twee druppels water op de fraaie ankers in de gevels van het stadhuis en komen ook buiten Lochem voor. Dit type werd in de eerste helft van de zeventiende eeuw vaak toegepast. Bierstraat 34 moet in de zeventiende eeuw een bijzonder huis zijn geweest, een hoge geheel bakstenen constructie tussen de lage vakwerkhuizen in de Bierstraat en de Smeestraat. Nog steeds manifesteert het pand zich als een fors, tweelaags diep huis met een vrij hoge, mogelijk nog historische kap. Ongetwijfeld zal het pleisterwerk op de voorgevel interessante bouwsporen verbergen. Van het interieur is bekend, dat onder het voorste gedeelte over de volle breedte een grote gewelfkelder aanwezig is. Walderstraat 31-33 Het tegenwoordige winkelpand aan de zuidelijke zijde van de Walder- straat bestaat uit twee oude hui zen, die in de loop van de tijd met elkaar verbonden zijn geraakt. In 2004 is, voorafgaand aan de ingrij pende renovatie, waarbij helaas veel van de oude bouwsubstantie verloren is gegaan, bouwhistorisch onderzoek in het pand uitge- voerd9). Hierbij kwam aan het licht, dat het grotere rechter huis kort na de stadsbrand van 1615 is her bouwd als een geheel stenen con structie, met bakstenen voor- en achtergevel en zijgevels. Het huis had één hoge bouwlaag en een grote zolderkap. Van de vroeg ze- Voorgevel van Walderstraat 31-33 ventiende-eeuwse bouwfase is veel muurwerk teruggevonden. Van nog oudere datum (eind zestiende eeuw) bleek een gedeelte van de gewelf kelder onder het achterste deel van het huis. Deze zal de brand hebben overleefd en is daarmee waarschijnlijk de oudste nog bestaande gewelfkelder in de Lochemse binnenstad. Vermoedelijk zijn de balklagen en de kapconstructie in 1730 beschadigd geraakt door de grote brand, die in dat jaar in vier huizen in de Walderstraat woedde. Ze werden hersteld met gebruikmaking van het gespaarde 16 Details van de tegenwoordige voorgevel van Bierstraat 34. De fraaie krulankers zijn restanten van de zeventiende-eeuwse trapgevel Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 16