van de eenvoudige houten vakwerkhuizen elders aan de Markt. De voorgevel was vergelijkbaar met die van Bierstraat 2 uit 1638. De zeventiende- eeuwse trapgevel is al in het begin van de negen tiende eeuw verdwenen, zo laat een prent van de Markt uit die tijd zien. De gevel is dan in blok- verband gepleisterd, de trappen zijn weggenomen en het dak heeft aan de voorzijde een schuin schild (wolfeind) gekregen. Eind negentiende eeuw is het voorhuis met een verdieping verhoogd en rond 1905 is de huidige winkelpui aangebracht. Bij al deze verbouwingen bleven delen van het zeven- tiende-eeuwse huis intact, zoals in ieder geval de kapconstructie op het achterhuis en delen van het muurwerk. De gewelfkelder, hier onder het lin- Voorgevel van het pand Markt 9. Boven de Jugendstil-winkelpui her c'ee^ van het huis, is helaas dichtgestort. Ook is het bouwjaar van het zeventiende-eeuwse huis te zien: 1639 de in het steegje zichtbare rechter zijgevel is van hoge ouderdom. Op grond van de afmetingen van de grote bakstenen die hier zijn toegepast en enkele andere bouwkundige details zou het wel eens kunnen zijn, dat deze gevel veel ouder is dan 1639 en dateert uit de late zestiende eeuw. De zijgevel (en misschien wel het hele huis) heeft dus mogelijk de stadsbrand van 1615 overleefd en was daarmee onderdeel van de oude woning, die oorspronkelijk door de katholieke geestelijken van Lochem werd bewoond en als "De Wheeme" bekend stond. Vanaf ongeveer 1600, toen de katholieken al lang afstand van dit bezit hadden gedaan, werd het huis door verschillende protestantse predikanten bewoond. Ook over dit huis en zijn bijzondere geschiedenis is in het Land van Lochem gepubliceerd8). Bierstraat 34 Dit oude huis staat op een voor de binnenstad van Lochem opvallend groot perceel, dat zich vroeger uitstrekte tot aan de Zuiderwal. Op de kadastrale kaart van Lochem uit 1832 wordt het pand vermeld als eigendom van de looier Gerrit Reerink, die ook het naast gelegen perceel (Bierstraat 36) in zijn bezit had. Kort na 1926 vestigde Iris Stephenson in nummer 34 een boekhandel ("Schepers"). Sindsdien is het altijd een boekhandel gebleven. Aan de hoogte van de belasting die Reerink in 1832 over zijn bezittingen moest betalen kunnen we aflezen, dat het huis een aanzienlijk onderkomen moet zijn geweest. Een zeer oude foto van de Bierstraat, gemaakt om- 15 Historische foto van de Smeestraat, omstreeks 1865, met uiterst links de trapgevel van nr. 34 Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 15