direct ten zuiden van het stadhuis, op de hoek van de Spaarbanksteeg. Over de geschiedenis van dit pand zijn we uitvoerig geïnformeerd in het artikel van André Reincke in het Land van Lochenf). Hij kon het pand op overtuigende wijze duiden als het "Richtershuis", waar in het verleden lokaal recht werd gesproken. "De Richter van het Scholtambt was een door het kwartier benoemde ambtenaar, onafhankelijk van de stad, die bij alle rechtzittingen van dit Scholtambt aanwezig diende te zijn. Voor deze persoon werd een huis beschikbaar gesteld waarin tevens alle formele zaken, het Scholtambt c.q. het kwartier aangaande, werden afgehandeld", zo schrijft Reincke. In 1638, het jaar waarin het huis aan de Bierstraat werd opgericht, was Henrick Wussink richter. De letter W van zijn achternaam sierde de wapensteen die de topgevel van het huis bekroonde. Later is het pand aan de functie van richtershuis onttrokken en particulier bewoond geweest, echter wel door allerlei notabelen. Zo was in de achttiende eeuw de adellijke familie de Roode van Heeckeren eigenaar van het pand en werd het in 1735 verkocht aan de predikant F.A. van Ruhenbeek. Vervolgens was het de woonstede van Mr. Jan Laurens Solner, secretaris van Lochem, en van dominee Bernard van den Broek. In de twintigste eeuw was het pand onder meer als Openbare Bibliotheek in gebruik. Daarna werd het verbouwd tot raadzaal van de gemeente Lochem. Het voormalige richtershuis is een volledig bakstenen huis op een diepe, rechthoekige plattegrond. Zoals de meeste andere huizen in de Lochemse binnenstad heeft het pand slechts één volledige bouwlaag en daarbo ven een grote, in de kap opgenomen zolderverdieping, die aan de voorzijde schuil gaat achter een schilder achtige zeventiende-eeuwse trapgevel, door de muur ankers gedateerd 1638. De trapgevel is typerend voor het tweede kwart van de zeventiende eeuw en staat duidelijk onder invloed van de gevelarchitectuur in het westen van Nederland in die tijd7): de gevel heeft vrij kleine, door natuurstenen dekplaten afgesloten trap pen, twee horizontale waterlijsten die het horizontale karakter benadrukken en een uitkragende pinakel in de top, hier bekroond door een gebeeldhouwd schild- dragend leeuwtje. De vensters op de verdieping heb ben hoge gemetselde rondbogen met natuurstenen geboorte- en sluitsteentjes en blinde boogvelden. De huidige kruiskozijnen zijn bij de restauratie van het pand aangebracht. In het metselwerk zien we typisch zeventiende-eeuwse oplossingen, zoals de kleine steen tjes vlakbij de vensterdagkanten en de geveltrappen, zogenaamde klezoorsteentjes (kwart van een bak steen), die werden ingevoegd om een mooi metsel- verband bij de gevelbeëindigingen te verkrijgen. De onderpui is in deze vorm een op achttiende-eeuwse elementen berustende fantasie, waarvoor een fraaie winkelpui uit circa 1890 moest wijken. De begane grond verdieping heeft een zware samenstelde balklaag, waarvan de moerbalken, opgelegd in de zijgevels, zijn voorzien van geprofileerde consoles met een voor de periode rond 1630-1650 karakteristiek profiel. De eikenhouten zeventiende-eeuwse kapconstructie met dek- balkjukken en sporenkap is geheel behouden gebleven. In de aan de Spaarbanksteeg gelegen zijgevel zijn nog enkele bouwsporen te zien van vroegere gevelopeningen. De oorspronkelijke indeling van het pand is door de vele functies en verbouwingen zodanig gewijzigd, dat er van de oorspronkelijke binnenmuren in het geheel niets meer over is. Of het pand een middengang of zijgang- opzet heeft gehad is dus niet goed meer te achterhalen. Wel was er een gewelfkelder, die tot ongeveer halverwege het bouwvolume reikte, waar zich oorspronkelijk ook een tussenmuur in het huis bevond. Deze indeling zien we ook bij andere Lochemse huizen. Markt 9 Boven de in Jugendstil uitgevoerde winkelpui van dit oude pand aan de Markt prijkt een aantal muurankers, die samen het jaar 1639 vormen. Het pand is onderzocht ten behoeve van de plaatsing ervan op de gemeen telijke monumentenlijst. Hierbij is niet alleen historisch beeldmateriaal bestudeerd, maar zijn ook waarnemin gen aan het huidige gebouw gedaan. Op de tekening, die Jan de Beijer in 1743 van de Lochemse Markt maakte, is nog net een klein hoekje van de voorgevel van dit pand te zien, een stukje van een stenen trapgevel met muuranker en stenen kruiskozijn met luiken. Duidelijk is hier sprake van een voornaam huis te midden 14 Het voormalige Richterhuis, Bierstraat 2 (foto RDMZ) Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 14