Recente publicaties CeesJan Frank B.J. Groenewoudt en L.J. Keunen, "Berlewalde: een ver dwenen Achterhoekse wildernis", in: Vitruvius. Onafhankelijk vaktijdschrift voor archeologie, cultuurlandschap en monumen tenzorg, jaargang 2, nummer 5, oktober 2008, p. 10-17 Boeiend artikel over het middel eeuwse, thans op enkele sporen na verdwenen boslandschap Berle- walde in de noordwestelijke Ach terhoek, ten zuidwesten en wes ten van Lochem. Toponiemen, maar ook eeuwen oude vegetatiesporen herinneren nog aan het bijzondere half open boslandschap, dat in dit vrij laag gelegen gebied was te vinden. "Na een lange agrarische geschiedenis verandert Oost-Nederland in hoog tempo in een multifunctioneel ge bied. Berlewalde zou een belangrijke inspiratiebron kunnen zijn bij het vormgeven van nieuwe ruimtelijke opgaven", zo concludeert het ar tikel. G. Bomers, "Over die zandwegen kwamen de leerlingen. Openbare Lagere School Groot Dochteren, 1926-1979", in: Den Schoarpaol. Kwartaalbericht van het Staring instituut, 29e jaargang, nr. 1, maart 2008, p.10-13. Dit artikel vindt u elders in dit Land van Lochem opnieuw gepubliceerd. In Den Schoarpaol is tevens een artikel geplaatst van Renée Smid over bijzondere gebeurtenissen op het landgoed De Ehze bij Almen. C. Curré, "Leven op een land goed", in: Jaarboek Achterhoek en Liemers 2008, deel 31, Doetinchem 2007, p. 40-57. Artikel over historie, leven, wonen en werken op landgoed De Vel horst bij Lochem. Het levensver haal van "buurman Jan", tot 1972 personeelslid van laatste eigenaar van De Velhorst, jonkheer J.C. Martens van Sevenhoven, staat centraal. P. van Dun, T. Caspers en H. Stam (red.), 1843-1845 Historische topografische Atlas, Achterhoek, Liemers, Rijk van Nijmegen, Tilburg 2008 ISBN: 978 90 8645 023 7 Uitgeverij Nieuwland verzorgt de uitgave van de reeks fraaie kaar ten, die zijn getekend tussen 1843 en 1845 op een schaal van 1:25.000. De unieke kaarten wer den in het Nationaal Archief in Den Haag aangetroffen en beslaan de provincies Limburg en Noord-Bra bant, en een deel van Gelderland, grensprovincies die destijds als bedreigd werden geacht en daarom nauwkeurig in kaart zijn gebracht. In dit deel zijn de kaarten van de provincie Gelderland opgenomen, waaronder ook het zuidelijke deel van de huidige gemeente Lochem. Ze vormen een belangrijke scha kel tussen de vroeg 19de-eeuwse kadastrale kaarten en het latere 19de- en vroeg 20ste-eeuwse topo grafische kaartmateriaal en geven onder andere een mooi beeld van het toenmalige lege landschap en de nog volop aanwezige woeste gronden. De inleiding gaat in op onder meer de waterhuishouding, de bodem, de bossen, de infra structuur en de nederzettingen in het gebied. Op de kaart "Lochem, No 188b" krijgen we een prachtig beeld van het Berkeldal met de oude landbouwgronden in Klein- en Groot Dochteren. Landgoederen en kasteelterreinen zijn goed her kenbaar, evenals de leegte van het "Groote Veld" en het "Barchemsche Veen". D. Frank, F. Bretveld, B. Frank, J. Westervoorde, L. Rietbergen, A. Bretveld, E. Haarman (red.), Advendo 100 jaar (1908-2008), Muziek en vriendschap hoog in het vaandel, uitgegeven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Muziekvereniging ADVENDO, Laren-Lochem 2008,112 p. ISBN: 978 90 812969 1 5 Ter gelegenheid van het 95-jarig jubileum van Advendo verschenen er in het Land van Lochem in 2003 enkele artikelen over de geschie denis van de muziekvereniging van de hand van Bertus Frank. Deze artikelen vormden het uitgangs punt voor het samenstellen van een kleurrijk jubileumboek dat nu bij het eeuwfeest van de vereniging is verschenen. De oorspronkelijke teksten zijn uitvoerig bewerkt, aangevuld en met vele bijzondere foto's geïllustreerd. Het resultaat is een interessante tocht door hon derd jaar "muziek en vriendschap", want niet alleen getuigen de tek sten en de foto's van de muzikale talenten en belevenissen van Advendo, maar vooral ook van hechte vriendschapsbanden in de vereniging en haar belangrijke plaats in de Lochemse samenle ving. Natuurlijk is er ook aandacht voor de boerenkapel "De Hooipluk- kers", de drumband en het ma jorettekorps, die vanuit Advendo werden opgericht. M. Enzerink, "Huize Java in Lochem. Villa met koloniale grandeur", in: Herenhuis. Wonen met respect voor historie, jaar gang 2, maart/april 2008, p.20- 29 Beeldimpressie van de imposante historische villa Huize Java, een rijksmonument uit 1840, dat in de afgelopen jaren, inclusief de bijzon dere oranjerie, in oude luister is hersteld. S. Jurgens, M. Jansen en W. Lampen, Hooibergen in Neder land. Geschiedenisen en behoud van een agrarisch cultuur monument, Deventer 2008, 192 p. ISBN: 978-90-6697-193-6 Deze fraaie uitgave van de Stich ting IJsselacademie te Kampen belicht de geschiedenis en de ver spreiding van de hooiberg in Ne derland. Typologie, gebruik en constructie komen uitgebreid aan 9 Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 9