Wandeling over de Lochemer berg Op zondag 20 april heeft een aantal HG'ers deelgenomen aan een wandeling over de Lochemer berg onder leiding van Tieme Bruins, lid van het Historisch Genootschap en deskundige. Gestart werd vanaf de parkeerplaats bij Bon'aparte. Van hieruit liepen we de berg op richting Belvédère. In de kuilen naast het steile pad, waar afstromend regenwater wordt opge vangen, was duidelijk te zien dat de Lochemer berg bestaat uit grof rivierzand met grind. Dit zand is in de voorlaatste ijstijd opgestuwd door een landijs- gletsjer die in het huidige IJsseldal lag. Deze heeft de westzijde van de Veluwe opgestuwd en aan de oost zijde de heuvels van Lemele, Holten, Lochem, Montferland en eindigde in het zuiden in het Reichswald bij Kleef. Tegen de westflank van de Lochemer berg ligt, tot halverwege de top, fijn zand zonder grind. Dit zand is tijdens de laatste ijstijd door de wind tegen de berg aangewaaid. Het wordt dekzand genoemd omdat heel Oost-Nederland hiermee wordt bedekt. Het ligt di rect onder de oppervlakte onder de humeuze boven laag. Dekzand bestaat voor meer dan 95% uit kwarts. Dit is een doorzichtig glasachtig mineraal. Maar omdat er een dun ijzerfilmpje om de korrels zit ziet het er bruin of geel uit. Vandaar dat dekzand in de volksmond geel zand wordt genoemd. Dit zand is iets lemig en dat wordt door beukenbomen erg ge waardeerd. Zij zijn dan ook aan de westkant van de berg veelvuldig aanwezig. In het opgestuwde rivierzand komen kleilagen voor die nu, door de stuwende werking van de gletsjer, verspreid in de ondergrond liggen. Vaak zijn langs de wandelpaden onregelmatige kuilen te zien waar in het verleden deze klei is gedolven. Dit is ook ge beurd in de Witte Wieven koele en de kuil aan de Cloese-kant. De klei werd gebruikt voor het aansme- ren van vlechtwanden bij historische agrarische bouwwerken en voor verharding van de deelvloer. Na de berg te zijn overgestoken werden we opge wacht door Bertus Frank die met koffie op ons stond te wachten. Dit was een zeer gewaardeerde onder breking van de wandeling. Op dit punt aan de noord kant van de berg keken we op de buurtschap Langen. Langen is reeds vanaf de negende eeuw bekend. De oude bouwplaatsen, en ook de boerderijen nu, liggen langs de Zwiepseweg op de rand van de berg en het Berkeldal. De eerste bewoners hebben deze plek ge kozen omdat ze bij overstroming van de Berkel droog zaten en tegen de flank van de berg, na houtkap, land bouw konden gaan bedrijven. De gronden langs de Berkel dienden als hooiland. Over de berg, voorbij Hooglangen, ligt aan de westkant 'het veen', waar turf gestoken kon worden. Voor de bewoners van Langen was deze plek een uitgelezen locatie; water, hooiland, landbouwgrond, hout en turf Hoewel de landbouwmethoden in de loop der eeuwen zeer sterk zijn veranderd, is het land schappelijk aanzien van de Lochemer berg en directe omgeving vrijwel ongewijzigd gebleven. Het is dan ook uit cultuurhistorisch oogpunt het bewaren meer dan waard. De groep wandelaars, die helaas klein was, heeft bij zonder genoten van de uitgebreide uitleg van Tieme Bruins. Veel dank van hen en die van de Evenementen commissie daarvoor. Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 5