weest en wie alleen maar sympathisant was geweest. Standsverschil was er natuurlijk altijd al geweest met name doordat zich voor de Tweede Wereldoorlog en wellicht al eerder rijke Indiëgangers en andere wel- gestelden in Lochem hadden gevestigd. Daarbij kwam dat in de gemeente enige industrieën waren gevestigd, waarvan de eigenaren voor een belangrijk deel het welzijn van de burgers bepaalden. Onder de arbeidende klasse rees daar al vroeg verzet tegen en het was voorts heel opmerkelijk dat de Eenheids vakcentrale (EVC) kort na de bevrijding plotseling zo'n zeshonderd leden telde. Ik herinner me nog de druk bezochte vergaderingen in café Pasman aan de Emmastraat. En als er geen verslaggever was ge weest stond een van de bestuursleden de volgende dag op het kantoor van de GOC om zijn beklag te doen. Overigens heeft die euforie niet zo heel lang geduurd, want men had al snel door dat de landelijke EVC te veel door de Communistische Partij Neder land werd beheerst. Geleidelijk groeide het NVV weer in ledental en aan invloed. Maar het standsverschil bleef. Dat openbaarde zich onder meer in de sport verenigingen, zoals het voetbal, korfbal en wat later hockey. De voetballers kwamen voornamelijk uit de arbeidende klasse, de korfballers werden voorname lijk gerekruteerd uit de midden klasse en het hockey werd beoefend door de nog wat meer welgestelden. Het standsverschil openbaarde zich ook nadrukkelijk in de Garantenvereniging, die al voor de Tweede Wereldoorlog en ook daarna nog, zes toneel voorstellingen per jaar organiseerde. Het heette dan wel dat iedereen lid kon worden en dat iedereen die voorstellingen kon bijwonen maar in de praktijk kwam dat niet of nauwelijks voor. Zelf heb ik redelijk goed binnen de standen en klas sen kunnen manoeuvreren, waarschijnlijk door mijn status als journalist. Het kwam wel voor dat oudere lezers, die de familie Scheen goed kenden, Nico of Jan Scheen aanklampten voor de berichtjes in de krant, maar die werden al spoedig doorverwezen naar mij. De standsverschillen zijn in de loop der jaren minder scherp omlijnd geworden, mede doordat de gezagsverhoudingen zich wijzigden, maar helemaal verdwijnen zullen ze nooit. Opvallend was in die naoorlogse jaren ook dat je moeilijk iets bijzonders kon organiseren, waaraan de hele bevolking deelnam. In Borculo en Ruurlo kon dat bijvoorbeeld wel. Lochem telde voor de samen voeging met Laren ongeveer 8000 inwoners. Deel 2 in het volgende Land van Lochem oproep: Informatie over Francois Meindert van de Velde Van 1929 tot 12 april 1939, de dag waarop hij op 76-jarige leeftijd overleed, woonde in Lochem Francois Meindert van de Velde, waarschijnlijk gepensioneerd postdirecteur elders. Hij was sinds 1925 weduwnaar van Maria Elisabeth (Mieb) Pijnappel, letterkundige. Over haar schrijf ik een artikel, waarin ik ook haar echtgenoot een plaatsje wil geven. Als u iets, eventueel uit overlevering, over F.M. van de Velde uit zijn Lochemse tijd kunt vertellen, houd ik mij erg aanbevolen. Alles is welkom, ook heel eenvoudige zaken, zoals zijn woonadres. Misschien was hij op een of andere wijze actief in Lochem. Als u mij kunt helpen, wilt u dan contact met mij opnemen: Richard van Schoonderwoerd, Hofvliet 98, 2251 TL Voorschoten, tel. 071-5610052, rvanschoonderwoerd@hetnet.nl Hartelijk dank. 32 Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 32