Rechtbankverslaggever Willy H. Heitling Intussen gingen de werkzaamheden voor de krant gewoon door en ik maakte kennis met Willy H. Heitling, freelance journalist en rechtbank verslaggever. Hij versloeg bijvoorbeeld voor prak tisch alle in het oosten verschijnende dag- en nieuws bladen - en dat waren er toen nogal wat - de zittin gen van de bijzondere rechtbanken, die collabora teurs berechtten. Zelf had Willy deel uitgemaakt van de verzetsbeweging en hij had aan de Rozenhoflaan in Zutphen ondergedoken gezeten. Veel zei hij er nooit over, ook later niet toen we vaak samen voor de GOC op pad waren, maar eenmaal viel de naam Somer, eigenaar van een drukkerij in Brummen. Die was tij dens de bezetting door de Duitsers opgepakt en ver moord, maar Willy was de dans ontsprongen. We zaten een beetje in hetzelfde schuitje: hij was kap per in Warnsveld geweest, ik bakker. Door een correspondentschap voor de katholieke Gelderlan der en tijdens de bezetting door een samenwerking met fotograaf Zeijlemaker uit Zutphen was hij in de journalistiek terecht gekomen. In de beginperiode van de bezetting leverden beiden foto's en verhalen aan verschillende periodieken en met name aan De Tele graaf. Soms waren dat spookverhalen en andere ver dichtsels, die erin gingen als koek. Willy was een echte verhalenschrijver, hetgeen vooral later in zijn samenwerking met de redactie van de GOC tot ui ting kwam. Voordat Willy freelance ging werken was hij na de bevrijding eerst fulltime werkzaam bij de regioredactie van De Gelderlander in Doetinchem, maar daar kreeg hij ruzie met de hoofdredactie en gaf er de brui aan. Bij de rechtbank was Willy snel een vertrouwde en gerespecteerde figuur. Zo zelfs dat mr. van der Giesen, een strenge rechtbank president, waarvoor iedereen ontzag had, 's mor gens om tien uur de zitting schorste toen hij zag dat verslaggever Heitling nog niet aanwezig was. Die had namelijk nog wel eens de gewoonte om ergens op het laatste nippertje of een beetje te laat binnen te komen vallen. Na een kwartier heropende de presi dent de zitting, want Willy was intussen gearriveerd, maar moest natuurlijk wel even horen dat er op hem gewacht was. Zijn rechtbankverslagen waren zeer minutieus, maar ook beschouwelijk van aard. Hij spaarde de veroordeelden niet, maar dreef de zaken ook niet op de spits. Soms dreef hij enigszins de spot met bepaalde zaken, maar die verslagjes - of eigenlijk verhaaltjes - kwamen niet in de GOC, om dat het vrijwel altijd over mensen uit het oosten van het land ging. 'Dat kun je niet maken. Daar heb ik andere afnemers in het westen des lands voor'. zei Willy. Er is ooit zelfs een bundeltje van die rechtbank verhaaltjes verschenen. Soms stuurde Willy zijn ver slagen op, maar soms bracht hij ze ook zelf ter re dactie en zo ontstond een samenwerking die vrijwel tot zijn dood heeft geduurd. Kris Kras Krabbels Bekend en geliefd bij veel abonnees was zijn weke- lijkse serie Kris Kras langs de Berkel, waaruit ten slotte zijn boek De Achterhoek is ontstaan. Die serie kreeg een vervolg met Kris Kras Krabbels en daar voor gingen we meestal 's maandags samen op pad. Willy interviewde her en der allerlei personen en ik maakte de foto's. We trokken de hele Achterhoek door, van Rekken tot Gorssel en van Markelo tot Zelhem of Hengelo (Gld). We kwamen praktisch al tijd met een of twee verhalen met bijbehorende fo to's thuis. De opzet was om iedere maandagmiddag twee personen te interviewen, doch dat lukte niet altijd. De tijd die dan over was brachten we meestal in de kroeg door. Vaak bij Johan Semmelink in Barchem, want die had nog wel eens een nieuwtje. Meestal reden we rond in een auto van de zaak, maar als die niet beschikbaar was reed Willy zijn Dafje voor. Met die Daf reed hij op de rijksweg onder Vorden eens een jongetje aan dat plotseling de weg overstak. Het jongetje liep weinig letsel op, maar bleek afkom stig uit het nabij gelegen woonwagenkamp. De knaap moest thuis gebracht worden, dus wij met loden schreden op pad. Het bleek erg mee te vallen. Het jongetje kreeg er verbaal flink van langs en wij wer den bedankt voor het thuisbrengen. Op dezelfde rijks weg van Vorden naar Ruurlo, komend vanuit de buurt schap Linde, merkten we plotseling dat er een band lek was. Auto aan de kant en wiel verwisselen. 'Denk eromzei Willy, de moeren goed aandraaienAldus geschiedde met gevolg dat een van de moeren af knapte, zodat we toch nog naar de garage moesten. We gingen vaak af op jubilea van verenigingen of personen. Zo waren we op zeker moment in Borculo waar de muziekvereniging Volharding zoveel jaar be stond. Het werd een avondsessie, want dan hadden bestuur en oud-leden de meeste tijd. Plaats van han deling: een café. Willy schreef en ik fotografeerde tot de film op was. Toen pas bleek dat een belangrijk persoon ontbrak en die zou het niet leuk vinden, wan neer hij niet met foto en al in de krant kwam. Het was intussen al tamelijk laat geworden, maar de man werd desondanks opgebeld, kwam netjes aangekleed opdagen, zette zich bij de groep en werd gefotogra feerd, doch zonder dat er een film in het toestel zat. We hebben later nooit naar de afloop geïnformeerd, maar Willy had wel een goed verhaal. Willy had vaak heel goede ideeën om de krant te promoten. Hij organiseerde een opstelwedstrijd voor de abonnees, stelde een krant samen waarin het ging over de ontwikkeling die de Achterhoek in de eerste twintig jaar na de bevrijding had doorgemaakt. Kortom, hij was een waardevolle kracht voor ons en werd dan ook nogal eens door Nico Scheen gecon sulteerd. Willy viel ook in als Nico of ik met vakantie waren. Al was hij het niet altijd eens met het beleid, hij werkte toch graag voor de GOC. 'Als ik ergens kom en zeg dat ik voor GOC werk, word ik altijd heel vriendelijk ontvangen. Veel vrien delijker dan wanneer ik voor andere kranten kom', zei hij eens. Willy werd voor mij een echte vriend en 30 Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 30