Memoires van Wont Klomp (1916-2008) Leven en werken van een bakker-journalist Wout Klomp Op zondag 5 oktober 2008 overleed op 92-jarige leeftijd, de bekende regiojonrnalist Wont Klomp. Vele jaren was hij werkzaam voor de Gelders-Overijsselse Courant, waarin hij tot 1980 in talloze artikelen verslag deed van het wel en wee in onze regio. In 2006 legde hij zijn vele herinneringen aan leven en werken vast in een boeiend verslag, dat enige tijd voor zijn overlijden voor pnblicatie ter beschikking werd gesteld aan de redactie van het Land van Lochem. Hierbij het eerste deel van de herinneringen van een bakker-jonrnalist, zoals Wont zichzelf typeerde. Ik liep al langer rond met het idee om iets over mijn leven en werk op papier te zetten, maar bij plannen bleef het, tot ik in september 1999 van John en Petra een computer kreeg. Daar moest wat mee gedaan worden, vooral ook omdat ik meer vrije tijd had gekregen door de verhuizing naar De Berkelhof 72. Daar gaat 'ie dan. Een nieuwe toekomst Op 12 november 1945 begon voor mijn vrouw Grade en mij een nieuwe toekomst. Het was eerst wel even wennen. Niet alleen wat het werk betreft, maar ook in de omgang met mensen, waaronder de jongeda mes Wessels en Boschman, plus nog enkele anderen waarvan de namen me ontschoten zijn. Het werk bestond voornamelijk uit het ponsen van abon-nemen- tenplaatjes, die dan vervolgens door een adresseer- machine liepen en ook die mocht ik wel eens bedie nen. Verder was er ook nog een kaartsysteem van abonnementen dat bijgehouden moest worden. Dat gold niet uitsluitend voor de Gelders-Overijselse Cou rant (GOC), maar ook voor tijdschriften als het Re monstrantse Weekblad, het Ziekenhuiswezen en nog enkele andere. En dat alles onder oppertoezicht en met medewerking van Derk Egelink, de chef van de afdeling. Het bedienen van de adresseermachine heugt me nog als de dag van gisteren. Daarvan kwam een arm met kracht neer op het onderliggende adresplaatje en daar zat m'n middenvinger ook een keer tussen. Hevig bloeden en de nagel eraf. Ik was op dat moment al leen bezig. Er zat niets anders op dan het werk te laten liggen en naar het kosthuis, de familie Oldenkamp aan de Walderstraat, te gaan waar ma Oldenkamp de vinger stevig in het verband pakte. Pijn deed het wel en natuurlijk werd ik vervolgens op het werk wel een beetje in de maling genomen. In diezelfde periode werd ik ook eventjes met de neus op de feiten gedrukt door mijnheer Postel met de woorden: 'k Zol maor an 't werk goan'. Hij stond onverwacht achter me, terwijl ik druk aan het vertel len was over iets wat ik in de schouwburg had ge zien. Marietje en de anderen hadden 'de chef' wel gezien, maar konden mij niet tijdig waarschuwen. Meer aanvaringen met de directie zijn er niet geweest. Integendeel, ik heb later erg plezierig samengewerkt met mijnheer Postel. Het eerste stapje in de richting van de journalistiek werd gezet doordat ik 's avond wel eens naar vergaderingen van bijvoorbeeld de Bond van Plattelandsvrouwen, de Gelderse Maatschappij van Landbouw, de Middenstandsvereniging enz. mocht. De redacteuren hadden daar zelf dan geen zin in. Kopij 's morgens inleveren en voor op- en aanmerkingen in conclaaf bij Jo Hofs, toen de ver antwoordelijke hoofdredacteur van de GOC. Een nieuwe burgemeester In het Lochemse veranderde intussen nogal het een en ander. Drs. H.A.Beusekamp was de heer van Luttervelt opgevolgd als burgemeester. Beusekamp was afkomstig van Economische Zaken. Hij wist goed de weg in Den Haag. Zijn voorganger had voorna melijk geijverd voor Lochem als forensen- en toeristenstadje, maar Beusekamp vond terecht dat er ook industrie moest komen en dat in relatie daarmee veel woningen gebouwd moesten worden. Dat ge beurde. Er werd een nieuw industrieterrein aange legd aan de Lochemse kant van het Twentekanaal en de woningbouwvereniging, die nauw met de ge meente samenwerkte, kreeg opdracht om zoveel mogelijk arbeiderswoningen te bouwen. Zo ontstond ondermeer de Prinsessenbuurt, die inmiddels in 2002 2003 is vernieuwd. Beusekamp deed nog veel meer voor Lochem. Hij was ook voorzitter van de VVV en 27 Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 27