Hij werd omstreeks 1350 in Nepomuk in Zuid- Bohemen (thans Tsjechië) geboren. Hij werd doctor in het kerkelijk recht en in 1389 vicaris-generaal in Praag. Daar raakte hij in conflict met de wereldlijke macht, met koning Wenceslaus IV van Bohemen zelf. Die ruzie liep heel slecht af! In 1393 werd Nepomuk op last van de koning ge vangen genomen en gemarteld; hij werd geboeid in de Moldau geworpen en verdronk. Nepomuk ligt in de St. Vitusdom van Praag in een zilveren praalgraf begraven. Het biechtgeheim en de heiligverklaring Veertig jaar na zijn dood werd in de bronnen voor het eerst als reden van zijn dood opgegeven dat hij het biechtgeheim van de koningin niet had willen schen den. Nepomuk werd patroon van de biechtvaders, op het idee Nepomuk meer naar voren te schuiven als schutspatroon van het land. In 1693 werd op de Karelsbrug in Praag een stand beeld voor hem opgericht. Dit werd het "startsein" voor het oprichten van een heleboel Nepomukken op een heleboel bruggen overal in Midden-Europa. De Karelsbrug met al zijn beelden is nu wereldvermaard. Streken vroeger alleen Tsjechen even liefkozend over zijn beeld, nu doen dagelijks honderden toeristen dat. De meesten overigens alleen voor het leuke vakantie kiekje voor thuis en meestal zonder te weten wie ze zoveel eer bewijzen. Nepomuk wordt doorgaans afgebeeld als kanunnik met superplie, stola, schoudermanteltje en bonnet. Hij draagt een crucifix en een palmtak. Soms houdt hij zijn vinger op zijn mond om het biechtgeheim niet te verraden. Ook heeft hij vaak vijf sterren om zijn beschermheilige van bruggen en beschermer tegen watersnood. In 1729 werd hij door paus Benedictus XIII heilig verklaard. Contrareformatie en barok In Tsjechië was Johannes Hus in 1415 op de brand stapel verbrand. Hus geldt als een van de belangrijk ste voorlopers van de Hervorming. Hij werd na zijn dood als martelaar en een soort nationale held ver eerd. De katholieke kerk wilde dat de Tsjechen Hus een beetje zouden gaan vergeten en hun protestantse ideeën zouden afzweren. Daarom kwam men toen hoofd. Deze verwijzen naar de lichten, die de plek zouden hebben gewezen waar zijn lichaam in de Moldau lag. Rome erkende in 1961 de falsificatie van het biecht geheim. Dat deed niets af aan de populariteit van Nepomuk. Voor veel Tsjechen, Duitsers, Oostenrij kers, Polen en Hongaren is Nepomuk nog altijd de heilige, die hen beschermen zal tegen de gevaren van het water. Nepomuk in Nederland Ook in ons land staat een bruggenbeeld van Nepomuk 25 Krechting Aastrang - foto B. Bruil Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 25