Speciale spreekwoorden hen afkomstig van school Laren-dorp. Het reünie- boek 2006 bevat herinneringen van o.a. drie leerlin gen van het eerste uur. In 1931 kreeg de school stal ling voor 20 fietsen. Het gemeentebestuur belastte meester Bruinsma met de aanwijzing van de leerlin gen die er gebruik van mochten maken. Meester Bottinga Thomas Bottinga werd in 1931 het schoolhoofd en bleef dat tot zijn pensioen in 1968. Zijn naam staat, mag je wel zeggen, voor een periode: 37 van de 53 jaren was hij het gezicht van O L S Groot Dochte- ren. De crisistijd, de oorlogsperiode en de jaren van herstel, ze waren niet gemakkelijk. In de vele herin neringen komt meester Bottinga naar voren als een toegewijde en krachtige man. Voor de kinderen maakte hij zijn school tot een vertrouwde plek om te leren. Zijn zanglessen met onder meer het oefenen van toon hoogtes hebben indruk gemaakt. Veel oer-Hollandse liedjes werden gezongen, maar ook - Bottinga kwam uit Bartlehiem - het Friese volkslied. Zestig planten uit de omgeving moest de klas van Willy Holtslag- Harkink, bekend van de 'Hoofdige Boer' in Almen, kennen. Voor haar oudere zus waren het er nog hon derd. Schoolreisjes naar het westen en natuurlijk schaatsen stonden op zijn programma. In de oorlog werd het vak Duits verplicht. Lastig in andere zin was het brandstofgebrek. Maar echt erg was tegen het eind van de oorlog het gevaar van beschietingen en bombardementen daar vlakbij het spoor. Op 10 maart 1945 schampte een V-1 het gebouw, waar door de oostmuur ontzet werd. Maar het projectiel ontplofte niet. De school werd ontruimd. Achtereen- volgens kwamen Duitse Hitler-Jugend en Canadezen in school. Die laatsten richtten er een veldhospitaal in. De officieren kregen kwartier in het meestershuis van Bottinga. Na de oorlog moest het onderwij s wor den hervat bij het herstelwerk dat nodig was. Ver nieuwing van het onderwijs was van Bottinga niet echt meer te verwachten. Tegen het einde van zijn 'regiem' was er ook aanpassing van het gebouw no dig. Hij liet het over aan zijn opvolger, HenkTijhof. Vernieuwing en einde Tijhof zorgde in 1969/1970 voor renovatie van het gebouw en uitbreiding met bijruimten en nieuwe toi letten. De ingang ging van de achter- naar de zijgevel aan de Dochterenseweg. Minstens zo belangrijk was de vernieuwing van het onderwijs. Het reünieboek spreekt van 'bijna een culturele revolutie'. Tijhof voelde zich thuis in Groot Dochteren, maar kreeg al gauw de opdracht te zorgen voor een samenvoeging van een deel van de scholen, waaronder Groot Doch- teren. De gemeente - sinds 1972 niet meer Laren maar Lochem - dacht na ruim vijftig jaar heel anders over de nabijheid van de school voor kinderen. Er kwamen in korte tijd nog twee schoolhoofden in Groot Dochteren, maar in 1979 was het zover: in Laren werd O.L.S. De Branink geopend. Het was het einde van de aloude Dorpsschool Laren en de scholen Verwolde, Larense Broek en Groot Dochteren. Exel, Nettelhorst en Barchem bleven zelfstandig. Het schoolgebouw kwam in 1984 te koop. Tijhof was zo gek - zeiden anderen - het te kopen. Hij en Ria zijn blij met wat na inspanningen hun huis is geworden. Voor de buurtschap is het moeiteloos nog de school. Waar een Huizer heeft gelopen, groeit geen gras meer, een spreekwoord dat bij veel oudere inwoners van het Gooi bekend is en een (niet bepaald vleiend) oordeel over de Huizenaren bevat. Zo zijn er honderden spreekwoorden en gezegden die inwoners van een bepaalde gemeente karakterise ren. Enkele andere voorbeelden: Ik kom van Losser, ik weet van niks - Praten en breien, zeggen de meisjes van Leijen - In Rotterdam wordt het geld verdiend en in Amsterdam wordt het uitgegeven. Het is mijn bedoeling een boek met dit soort uitdrukkingen uit te geven, waarbij het natuurlijk ook belangrijk is om te vermelden hoe een dergelijk gezegde is ontstaan en wat het betekent. Daarmee kan een belangrijke bijdrage op het terrein van de volkskunde worden geleverd. Verenigingen voor heemkunde en/of plaatselijke geschiedenis beschikken mijns inziens over veel kennis op dit gebied of kennen mensen die nog het een en ander van deze materie weten. Ik zou u bijzonder erkentelijk zijn, indien u mij dergelijke spreekwoorden en/of gezegden ter beschikking zou kunnen stellen - indien mogelijk met vermelding van de bron en/of ontstaansgeschiedenis - of in contact zou kunnen brengen met eventuele "zegslieden". dr. M.A. van den Broek tel. 035 - 656 05 72 Van Schadijcklaan 5 fax 035 - 655 00 27 1241 BN Kortenhoef e-mail: m.a.broek@planet.nl Uit 'Den Schaorpaol'. Kwartaalbericht van het Staring Instituut. 23 Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 23