Schoolkinderen zie je er niet. Iets als een school plein evenmin. En het enigszins klimmende grindpad tussen de bomen door naar de ingang, oogt weinig belopen. Maar het gebouwtje zelf heeft alles van een schooltje, zoals ouderen dat uit hun jeugd kennen. Het heeft de karakteristieke gevel met drie keer twee in vakjes verdeelde schoolramen. Die voor gevel ligt overigens niet naar de Dochterense weg gekeerd, maar naar de Nengersteeg, die evenwijdig aan de spoorlijn in de bocht rechtdoor gaat en heel lang zandweg was. De entree op de kopse kant biedt een vertrouwde aanblik en binnen kun je de bovenra men openen en sluiten met een hendel die je even eens nog bekend is. Maar het is geen school meer, het is het huis van Henk en Ria Tijhof. Aan hen ligt het dat dit gebouwtje, dat tussen 1926 en 1979 aan de leerlingen van de Openbare Lagere School Groot Dochteren onderdak gaf, nog sprekend een school gebouw is. Zij hebben er een mooie, ruime woning van gemaakt, maar het karakter van schoolgebouw onaangetast gelaten. Het is niet moeilijk de kinderen erbij te denken, hun spelen en leren voor ogen te halen en de bekende schoolgeluiden te horen. De wegen waren eerst nog onverhard, zelfs de Dochterenseweg richting de Berkel, volgens me vrouw Riek Harmsen-Aalderink in Geschiedenis en anekdotes van een plattelandsschool, samengesteld b.g.v. de schoolreünie van 2006. Zij kwam in 1929 op school, drie jaar na de oprichting. 'Over die zand wegen kwamen de leerlingen lopend naar school, meestal op klompen', schrijft ze. Uit haar relaas en dat van andere oud-leerlingen over die eerste en la tere perioden komt een beeld van het leven op de school naar boven dat de stoutste nostalgische droom bevestigt. Ot en Sien alledaagse werkelijkheid in Groot Dochteren. O L S Doehteren, ooit een van de vele in Lochem-Laren-Gorssel Plattelandsschooltjes, in Oost-Gelderland waren ze talrijk. Vele ervan zijn in de eerste decennia van de twintigste eeuw ontstaan. Dat had te maken met de Leerplichtwet van 1901, maar ook met de Lager Onderwijswet De Visser van 1920, waarin het open baar en bijzonder onderwijs gelijkgesteld werden. Maar ook: men wilde een school dichtbij huis. De wegen waren minder goed begaanbaar, de vervoers mogelijkheden beperkt. De kinderen gingen veelal te voet. In de streek Lochem-Laren-Gorssel lijkt het aantal plattelandsschooltjes extra groot. En het wa ren meer dan elders openbare scholen, ook na 1920. De gezinnen waren overwegend vrijzinnig protestant. De ouders verwachtten kennelijk goed onderwijs van de openbare school en vertrouwden op hun eigen vermogen om door een wekelijkse catechisatieles of de zondagschool voldoende godsdienstige vorming te geven. O L S Groot Dochteren voldeed naar wens. 1926 De oprichting van de Dochterense school was in een mum van tijd een feit. Het begon met een advies van de inspecteur tot een lokaal extra in de Dorpsschool in Laren. De gemeente Laren boog het oktober 1925 om naar een besluit tot een nieuwe school in Groot Dochteren, de zevende in de gemeente. Veel ouders vonden dat uiteraard ook nodig. De tekening naar het voorbeeld van de school in het Larense Broek was gauw gemaakt. Geen bezwarenprocedures! Voor 20.400 gulden werden school en 'meestershuis' ge bouwd. En wellicht zat de pomp op het schoolplein er ook in. De heer Bruinsma werd schoolhoofd. Maandag 11 oktober 1926 gingen 52 leerlingen voor het eerst in Groot Dochteren naar school, 36 van 21 BEGQH-B <=^C>JVO De oriiginele plattegrond van het schooltje. (tekening gemeente Laren) Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 21