geschenken aan het kindeke Jezus gegeven. Epifanie betekent Verschijning des Heren, waarbij de sterren- tochten, gedaan door drie kinderen, verkleed als drie koningen, voorafgegaan door een sterrendrager, nog steeds in de katholieke Liemers plaatsvinden. Van ouds ook in Vlaanderen, prachtig beschreven door Felix Timmermans (in: Het kindeke Jezus in Vlaan deren). De midwinterhoorn wordt op deze dag weer opge borgen, ook door de blaasgroep van Dinant Beunk in Lochem. Nieuwjaarsklootschiettoernooi In Exel organiseert klootschietvereniging De Mölle jaarlijks het traditionele klootschiettoernooi. Dat vond plaats op 12 januari jongstleden. Daarbij loste burge meester Frans Spekreijse het eerste schot. Interes sant was dat er dit keer ook een team van raadsleden van de gemeente Lochem aan de wedstrijd deelnam. Zij streden tegen het team van de Lions Club Lochem. Het resultaat was dat de gemeenteraadsleden de "Mölle Bokaal" naar Lochem mochten meenemen! Het klootschieten is trouwens een vernieuwd oud gebruik dat 40 jaar geleden nog nagenoeg onbekend was in deze omgeving. Eind januari Tot de jongere gebruiken -folklore is geen voltooid verleden tijd- behoorde de oliebollenactie van de le den van de Sint-Steffenrijders Dit is al 30 jaar het geval. Maar nu is er iets veranderd: bloemen in plaats van oliebollen! Voorzitter Jeronimus gaat voor ver nieuwing! Dit jaar gebeurde dat op zaterdag 26 ja nuari. Men ging Laren in, om huis-aan-huis frisse narcissen aan de man of vrouw te brengen. Dat is in "Laorne" een leuke gedachte! Voorzitter Jeronimus: "De ponyclub bestaat in 2008 vijftig jaar. Hiervoor gaan we het gehele jaar diverse activiteiten voor de leden organiseren. Een nieuwe bloembollenactie is een frisse actie van dit feestelijk jaar. Ook bij de manege in Laren zijn de bloemen verkrijgbaar Maria Lichtmis, 2 februari Heuvel zegt: "Lichtmissen klaor is een good iemenjaor, Lichtmissen donker, dan wordt de boer een jonker". Sinds 1960 wordt het als een Christusfeest be schouwd, het is de laatste uitstraling van de kerst kring en vat de grondgedachten daarvan (Christus als Licht der wereld) nog één keer samen. In katho liek Twente was het in plaats van Driekoningen de laatste dag waarop in de negentiende eeuw op de midwinterhoorn geblazen werd: men begrijpt de sym boliek! 19 Hanneke van Erve Brooks uit Gelselaar bakt nog ieder jaar op speciale dagen knieperkes. (Uit: Tradities rond Oud en Nieuw - Dinie Hiddink). Literatuur: A. Bakhuis-Brascamp, Vreuten in het olde Salland, Olst 1998 A. Buter, Over-IJsselse volksgebruiken. Een feestelijke ommegang door het jaar, Zwolle 1988 T. Dekker, H. Roodenburg, G. Rooyakkers, Volkscultuur. Een inleiding in de Nederlandse etnologie, Nijmegen 2000 C. Catharina van de Graft, Nederlandse volksgebruiken bij hoogtijdagen, Utrecht/Antwerpen 1978 (bewerkt door Tj.WR. de Haan) H.W Heuvel, Oud-Achterhoeksch boerenleven het heele jaar rond, Deventer 1928 D. Hiddink, Ploetern. Jeugdherinneringen, Lochem 1994 E. Jans, Het midwinterhoornblazen, Oldenzaal 1995 K. ter Laan, Folklore en volkswijsheden in Nederland en Vlaande ren, derde druk, Utrecht 2005 G. Podhradsky, Beknopt liturgisch woordenboek, Roermond Maaseik 1965 E. en H. Somsen, Van Salehem tot Zelhem. Feest-en gedenkdagen, Zelhem z.j. Jac. Trijsburg, Midwinterhoornblazen in de Graafschap, Zutphen 1997 (brochure). Krantenartikelen uit de Stentor, Extra-Nieuws en de Berkelbode. Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 19