Nieuwjaar De buren wensen elkaar in Lochem, tijdens of na het knallen, als het 12 uur geslagen heeft, gelukkig nieuw jaar. Zo ook op de Molenbelt! Met Heuvel gaan we terug naar het Oolde (bij Laren) van begin twintigste eeuw, waar hij schrijft (in: Oud-Achterhoeksch Boerenleven"Aan alle huisgenooten wensch ik veel "Heil en Zegen" toe en geef aan Vader en Moeder den berijmden zegenwensch, dien we in school geschre ven hebben en dien ik zoolang stilletjes bewaarde. Bij het vlammend haardvuur geniet ik van een "ölliekrabbe" oliebol met een kopje koffie." Hij ver haalt verder dat ze naderhand de buurt ingaan om Nieuwjaar te wensen. Daarbij schoten ze als kind "pleerdöpkes" op namaak- pistooltjes en stormden dan met "völle heil en zegen in 't nieje jaor" naar binnen. In Zelhem kregen de kinderen bij de naobervisite een glaasje "kinderzeut", een zoet grenadineachtig drankje, of zelf gemaakt anijsnat. Overal kreeg de jeugd een "niejaorstoeten" (een zak gevuld met sinaasappel, krentenbroodje en veel ongedopte pinda's. In de jeugdjaren van Dinie Hiddink ging het op de boer in Zwiep in 1950 nog traditioneel toe, bij de nieuwjaarsvisite van de naobers: "De vrouwleu gingn op riege langs de raamkante zitn; ze hadn wit geschoerde klompe an. De meesten hadn zich een nieje gebloomde scholdoek too-esteld. Wiej neumn ze de meujes: Dikameuje, Berendientje-meuje, enz. De mansleu daor-enteegn zatn 't dichtste biej de ka chel onder 'n bozem. 't Waarn veur ons de ooms: Jan-oom, Hendrik Jan-oom, enz. Ze droogn een zwatte manches bokse met 'n blauwen kiel." Tot zover Dinie Hiddink in Ploetern. Nieuwjaarskoekenijzers en kniepertjes Zowel in de stad als op het platteland werden tussen de zware ronde of rechthoekige uiteinden van smee dijzeren knijpijzers "kniepertjes" gebakken Dat ge beurde boven het "losse vuur" onder de "boozem". In het museum de Lebbenbrugge bij Borculo wordt een heel oud ijzer met de beeltenis van Jezus Chris tus bewaard, maar typisch Achterhoeks waren ingekerfde afbeeldingen van molens en huisjes en ini tialen van bruid en bruidegom. De opgerolde wafel tjes hadden als symboliek dat het nieuwe jaar nog geheimenissen had: een gesloten boek! De smeedij zeren knijpijzers raakten in onbruik en werden opge volgd door elektrische ijzers. Heden ten dage kun je de kniepertjes in de supermarkt kopen, per doosje. De oude nieuwjaarsijzers stammen af van de hostie ijzers in de katholieke kerk (hosties worden nog steeds in kloosters vervaardigd). Er zijn veel verschillende versieringsmotieven, gemaakt door de smeden in ste den en dorpen. Driekoningen, 6 januari Ook in het Witte Kerkje te Lochem werd kerkelijk Driekoningen gevierd met verklede kindjes (2008), die de ster van Bethlehem een plaats gaven op het miniatuurstalletje van het liturgisch centrum. De oe cumene zegeviert, al is het in feite een sterker katho liek getint kerkelijk feest: het einde van de kerst periode. Balthasar, Melchior en Caspar hebben hun 18 Nieuwjaarsvisite (Uit: Tradities rond Oud en Nieuw - Dinie Hiddink) Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 18