er gegevens uit de volksmond en de literatuur be kend over het gebruik in de omgeving van Eibergen, Meddo en de buurtschap Zwolle bij Groenlo. In het Gelderse Zwolle bliezen enkele agrarische vrij gezellen eertijds nog op blikken hoorns. Opmerkelijk in deze protestantse streek! Henk Krosenbrink publi ceerde processtukken over een smokkelaffaire aan de Duitse grens bij Kotten, waarbij lastige commiezen werden doorgeseind via de signaalhoorn, in 1815. Een beambte werd zo "vergreld" (kwaad) dat hij een houten midwinterhoorn kapot trapte! Jac. Trijsburg meldt het gebruik van koehoorns, waarbij de toen malige Gouverneur der Provincie aan de burgemees ter van Eibergen in hetzelfde jaar (1815) gelastte het blazen aan banden te leggen. Ook uit Twente kennen we de koehoorns: in het pro testantse Markelo kent de klagelijke toon van deze dierhoorns, waarvan twee 200 jaar oude exemplaren op het erve Görkink bewaard bleven. Ze dienden met name om de gelovigen op te roepen naar de kerst nachtdienst in het protestante bedehuis van Markelo te komen. De Drentse boerhoorn (bijv. uit Zweelo) is een va riant op de Achterhoekse en Twentse dierhoorns. Momenteel is er een groep ossenhoornblazers actief in Markelo en omgeving, waarbij ik de namen noem van Gerard Zondervan en Jan Henk Berendsen. Aan Henk Krosenbrink danken we het verhaal van een oude man uit Wehl, die wist te vertellen dat er in zijn jonge jaren nog "getoekt" (geblazen) werd op een ossenhoorn boven de resonerende put. Dat was dan rond 1900. Heuvel betreurde het in 1927 nog dat de midwinterhoorn in de Achterhoek niet meer bekend was. Herleving in het land van Lochem. Midwinterhoornbouwer Dinant Beunk uit Lochem (afkomstig uit Eibergen), die overigens ook de Australische "Didgeriedoo"vervaardigt, speelde op 16-j arige leeftijd al op de trompet in de Eibergse har monie Euphonia. Dinant speelde ook in Lochem op zijn Eibergse midwinterhoorn, en daar kwamen men sen op af. Onder zijn kundige leiding vormde zich sinds 1985 een plaatselijke groep, in 2007 aangegroeid tot 13 blazers. Een cursus door Teije Dijkhuizen, een der blazers, in "De Boerderij" te Zelhem (1987) bracht ook anderen tot kennis van de bijzonderheden van het "olde gebroek" Ook Harrie Pijfers dient met ere genoemd te worden. In 1988 kwam de eerste nieuwe hoorn in Zwiep in gebruik Er ontstonden meer groe pen blazers, in Zelhem, Ruurlo, Aalten, Dinxperlo, Gaanderen, Ulft, maar ook in de Liemers: 's-Heeren- berg. Soms werd het een werkgroep van een heemkundekring: zeer passend! Zelfs is er in Epe op de oostelijke Veluwerand een actieve blaasgroep. De blaasgroep van Lochem heeft in de kersttijd een drukke agenda (midwinterwandelingen: in Ampsen, Zwiep en Laren) maar komt ook wel op braderieën etc. Voor toeristen en inheemsen een boeiende erva ring. De Lochemse groep blaast op gelijmde hoorns. Op uitnodiging blaast "Lochem" ook in het Neder lands Openluchtmuseum te Arnhem. De groep blaast wel "hoog van de (kerk)toren", bij een kasteel of museumboerderij (de Lebbenbrugge bij Borculo). De Lochemse midwinterhoorngroep op het bordes van Huis Verwolde, Laren, 6 januari 2008. Foto: Dinant Beunk, Lochem 16 Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 16