niet gebruikte oude gemeentehuis, hartje Lochem. Nieuwsgierige kinderen wilden ook kijken hoe de goedheiligman uit bed kwam, de volgende dag! Op zijn witte paard trok Sinterklaas naar het centrum, waar hij door burgemeester Frans Spekreijse werd ontvangen en toegesproken. Een Lochemse wereld kampioen motorrijden bracht op 5 december jl. Sint en twee Zwarte Pieten per zijspan naar de basisschool de Toermalijn in Lochem. Het gezelschap werd ver welkomd door directeur Ingrid Steenbruggen. Dinie Hiddink- Dijkman, die op 18 mei 1940 op boer derij "De Denneboom" in Zwiep het levenslicht zag, vertelt in haar jeugdherinneringen (Ploetern) over de Sinterklaasviering in Zwiep: "Op 'n aovend, 't was in 'n schemerduuster, kwam buurmans olde vospaerd d'r an. D'r zat een kaerl op, den had et rooje pluchen tafelkleed um de scholders biej tante Mina uut de grote kökn Op de kop had hé een rood geëmaillaerd deurslag, met 'n strotouw vastbondn. Ik zae: "Wee is dat toch, 't liekt ome Hendrik Jan wal". Mor mien moo zae bestraffend: "dat is Sunterklaos, mor hee hef de daagse klaere an. Pas mor op da'j zeute bunt, anders krieg iej met de garre, of iej gaot in de zak." "Sunterklaos", zae ik, 't sloog miej warkelek in de bene. Langzaam kwam et geleuf wier in miej, "Sunterklaos". Deze gebeurtenissen moeten zich rond 1947 afgespeeld hebben. In dit verband is het belangrijk dat het land van Lochem overwegend protestant is en was. De viering in Zwiep doet denken aan een conférence van Toon Hermans in de huiselijke kring, waarschijnlijk spelend in de zelfde periode. In Almelo hield de Sint zitting voor kinderen bij Kofa- Abeln in de Grotestraat, waar ik als kind rond 1948 hij hem mocht komen. De heilige zat toen op een troon en las voor uit een dik boek: hij wist dan of het kindje braaf was geweest. De wilde jacht Nog altijd wordt het paard van Sinterklaas wel ver geleken met het Germaanse ros Sleipnir (achtvoetig) dat Wodan aan het hoofd van het dodenheer placht te berijden. In de Achterhoek zag het volksgeloof de plunderende Berendje van Galen, de beruchte oorlogvoerende bis schop van Munster in de periode 1665-1672 als hoofdman van deze spookstoet. De vooraanstaande Rijnlandse volkskundige dr. Karl Meisen heeft in zijn boek Nikolauskult uit 1931 vastgesteld, dat de wilde jacht niet heidens is, maar een uit Noord-Frankrijk geëxpandeerd gebruik, dat in Duitsland later overge nomen werd. Tot in Zweden en Denemarken is dit verschijnsel bekend. Het laatste woord is er nog niet over gezegd! Midwinterhoornblazen rond Lochem Aan de wieg van de herleving van het midwinter hoornblazen in de noordelijke Achterhoek stond on derwijzer Gerrit Hazewinkel uit Eibergen. Hij is af komstig van boerderij Slagman aan de Stuwdijk, niet ver van de Wildenborch bij Vorden, aldus Jac. Trijsburg. Eigen houten hoorns volgens de oude bouwwijze vervaardigde hij zo'n dertig jaar geleden. De grote vriend van meester H.W. Heuvel, Hendrik Odink, woonachtig naast de basisschool in Eibergen waar Gerrit als hoofd functioneerde, stimuleerde van uit zijn streekkennis deze herleving. Zo kon het, 17 jaar na herleving van het oude gebruik in het Twentse land (1953), ook weer tot een wedergeboorte komen in de Gelderse Achterhoek. Historie van het midwinterhoornblazen Er werd verteld dat tussen Hengelo(G) en Vorden op een elzenhoorn werd geblazen, door een oud boertje. Zo zijn er meer herinneringen en anekdotes over het lang verdwenen blazen op de adventshoorn. Zo zijn De intocht van Sint en Piet in Lochem, december 2007. Foto: auteur Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 15