Rembrandt vereeuwigde al een varken op de ladder, in de zeventiende eeuw (olieverfschilderij). Op het erve Brooks in Gelselaar vertoont men aan toeristen hoe het bij de huisslacht toeging, ieder jaar opnieuw. In 2008 is dat op 19 november: slachtvisite. Het was op het platteland niet aan een vaste datum gebonden. Meester Heuvel schrijft: "Een poosje later ga ik naar de deel. Daar hangt het geslachte beest, met den slachteboom door middel van windeknuppels opgeheschen, aan de twee haken, in den balken on der 't liekspier. Jan houdt de luchte (lantaarn) vast en Vader helpt den slachter de huid afvillen. Bij 't opensnijden legt de Lanever, die een spierken in 't glas heeft gedronken met de anderen, mij uit, hoe al de ingewanden heten: het klokhuis (longen), den zwelgedarm, de plesse (pens) met den könningskop of 't olde testament (boekmaag), de ruitjesmage (muts) en 't endjetoo (blinde darm)." Verder gaat het maken van bloedworst en braadworst, etc. Balken- brij is zelfs heden ten dage in Lochemse supermark ten (Deka) te koop, keurig in plastic verpakt, maar ook op de woensdagmarkt aldaar. Ook de dichtstbijzijnde slager heeft natuurlijk deze Achterhoekse specialiteiten! Interessant is ook de varkensblaas als materiaal voor de foekepot op oudejaarsavond, zoals die nog steeds in Goor in zwang is. Het is een kindergebruik. Ook bij Vasten avondtradities komt de foekepot voor. nog in gebruik." Tot zover Buter. Of dit ook in de noordelijke Graafschap bekend was, is mij niet be kend. Sint-Maarten (11 november) In zuidwest-Salland, de omgeving van Olst, zegt men: "Als het blad niet valt voor Sint-Martijn, dan zal 't een strenge winter zijn". Ook wordt daar ge zegd: "Een donkere Sint-Maarten, een heldere Kerst mis". De folkloriste mevrouw Bakhuis-Brascamp tekende dit op uit de volksmond. Eertijds holde men een raap of mangelwortel uit. Bin nenin zette men een kaarsje. Vaak werden ze zo uit gesneden, dat er een gezicht te zien was. Nu worden er, ook in Lochem, door kinderen van de basisschool die 's avonds langs de huizen gaan om een wat afge sleten Sint-Maartendeuntje te zingen, lampions ge bruikt (2007). Ze gaan ook op de Molenbelt hun gang, om wat centjes op te halen. Het zijn vijftien tot twintig kinderen. De beginregels van het liedje lui den: "'t Is 11 november dat wij met onze lichtjes lopen"... Vroeger waren er ook Sint-Maartensvuren bekend, die in onbruik geraakt zijn. In het Twentse Markelo kende men, schrijft Adriaan Buter in 1988, "een combinatie van de foekepotterij en het rond gaan met lichtjes. In dit geval werd slechts één kalebas, een kanjer van vijftig pond of meer, die uitgehold, met figuren en namen besneden en van een kaars voorzien was. Twee jongens droegen hem tussen zich in aan een ijzeren stok. Langs de huizen liet men de kalebas zien, terwijl de andere jongens eromheen liepen te foekepotten en de buit ophaalden. Daarvoor werd snoeperij gekocht en met traktatie en spelletjes hield men ergens op een boerendeel een heel feest. Ook de volgende avonden kwamen kalebas en foekepot In Deventer zongen de kinderen op 11 november: "Sinte-Maarten is zo koud, Geef een turfje of wat hout, Om hem te verwarmen" Vlamingen zeiden op Sint-Maarten: "Op Sint Martijn slacht de boer zijn zwijn". In Twente treedt Sint-Maarten nog lijfelijk op, te paard gezeten, en deelt snoepjes uit aan de plaatselijke jeugd. Hij resideert dan in het gemeentehuis van Losser. Oost-Twente is katholiek. 11 november is ook de startdatum voor de carnavalsperiode, die in de pro testantse noordelijke Graafschap tot besloten zittin gen van carnavalsverenigingen beperkt blijft. Daar kunnen de carnavalsprinsen, de genodigden en de dansmarietjes hun gang gaan! In het kader van de jongste Bosatlas is ook de Gelderse Achterhoek ver tegenwoordigd op de kaart van carnavalsverenigingen, opvraagbaar via een website (helaas niet opgenomen in de Atlas zelf). In dat verband noem ik Lochem, Gorssel en Harfsen. Helaas kwam er veel kritiek op de kaart, omdat er veel meer carnavalsverenigingen zijn, die (nog) niet op de kaart voorkomen! Sinds de jaren vijftig van de twintigste eeuw is men in de noor delijke Graafschap actief, waarbij het katholieke Kranenburg het voortouw nam. Na 1970 kwamen er meer verenigingen Advent Ida Gerhardt schreef een prachtig gedicht Geboorte, opgenomen in Verzamelde gedichten 1", Amster dam 1995, p. 330: 13 Sint-Maarten (Uit: Tradities rond Oud en Nieuw - Dinie Hiddink) Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 13