ken. Haar jongste boekje gaat over paasgebruiken in de Achterhoek en Twente. Over visies op kalender feesten vroeger en vooral nu raadplege men het hoofd stuk: "Vieren en markeren. Feest en ritueel" in het standaardwerk Volkscultuur. Een inleiding in de Ne derlandse etnologie, onder redactie van Ton Dekker, Herman Roodenburg en Gerard Rooyakkers, Nijmegen 2009, p. 173- 231. De ontmythologisering van menig zogenaamd "hei dens" gebruik is hier volop aan de orde! Zo zou er meer te noemen zijn, maar in dit beknopt bestek is dit even voldoende. NOVEMBER Allerheiligen en Allerzielen Meester Heuvel schrijft in Oud Achterhoeks boeren leven het heele jaar rond(1927): "Allerheiligen! Voor mij is dat immer een feestelijke klank. 't Is of er in het diepst der ziel een klokje luidt, een nagalm van de feeststemming van vrome Katholieke voorouders, een tien geslachten of nog verder terug in voorbije eeu wen." Hierbij gaat het om de vooravond van Allerzielen, 1 november. Deze Allerheiligendag werd al in 835 door paus Gregorius ingesteld. Daarbij gaat het om de verering van alle heiligen, en dat zijn er behoorlijk veel in de katholieke kerk! Het museum het Catharijneconvent in Utrecht geeft een hele lijst van te vereren heiligen. Natuurlijk is dit een typisch ka tholiek feest, dat in de noordelijke Graafschap niet gevierd werd, maar wel in plaatsen als Mariënvelde, Zieuwent en Harreveld 's Middags ging men naar de graven op het kerkhof, om deze te verzorgen en om stil te staan bij de geliefde overledenen. Het gebruik om dan een kaarsje te branden is van elders overge nomen. Ook aan de rand van Gorssel (Joppe) staat een neogotische r.k. kerk, evenals in Kranenburg bij Vorden. Momenteel staat men in protestantse kerken in Almelo(Twente) en in Lochem stil bij de overlede nen op Allerzielen: er worden houten kruisjes op een houten bord aangebracht, met de namen. Dit is een ritueel dat terugkeert als er een gelovige overleden is en maakt deel uit van de eredienst. Het is een nieuw gebruik. Dankdag voor het gewas Wel kent men vanouds in protestantse kerken de Dankdag voor gewas en arbeid, waarbij bloembakjes aan de gelovigen gebracht worden door ouderlingen en diakenen. De eerste woensdag in november. Adriaan Buter schrijft dat dan de winterrust in de natuur en eertijds ook in het agrarische bedrijf be gint. De Lambertikerk in Zelhem is op de Dankdag ge tooid met mooie bloemstukken waarin de rijke oogst van het land weerspiegeld wordt. Ellie en Harry Som- sen schrijven: "Korenaren, maïskolven en hun blad, zonnebloemen, bessen en kruiden leveren bij elkaar altijd weer mooie bloemen op." De moeder van meester Hendrik Willem Heuvel ver telde: "Allerhilligen krup de winter in de wilgen". Op deze dag werd de winterjas uit de kast gehaald. Daags tevoren werden de klompen oudtijds geschuurd. In zijn bovenvermeld standaardwerk schrijft Heuvel: "November geeft soms lieflijke dagen. "Allerheiligen- zomer", zegt het landvolk en elders spreekt men van een "Sint Maartenszonnetje"(11 november). Sint-Hubertus Op de derde november wordt Sint-Hubertus vereerd, de schutspatroon van de jagers. Heden ten dage gaat het om een omstreden bezigheid, als we alleen al den ken aan het teveel aan wilde zwijnen op de Veluwe. Jan met de pet moest genoegen nemen met stropen, waarover dominee Maaldrink schreef: "Het stropen zit nu eenmaal de Graafschapper in het bloed". Hij was de kroniekschrij ver van Geesteren bij Borculo Adriaan Buter meldt dat diefstal een schande was, maar stropen zeker niet. Hij stelt vast: "Waarom zou het wild (ook nog schadelijk voor de boer) slechts voor enkelen zijn?" De noordelijke Graafschap kent dan ook vanouds sappige stropersverhalen. Lande lijke rijverenigingen voeren dan ook graag Sint- Hubertus in het vaandel. Slachtmaand 12 Het geslachte varken in zuidwest-Salland. Foto: T. Peet, Deventer (naar Bakhuis-Braskamp 1998) Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 12