Winterfeesten 4%% Kalenderfeesten in het land van Lochem van Allerheiligen tot Maria Lichtmis Dr. Everhard Jans De studie van kalenderfeesten in de noordelijke Graafschap is natuurlijk vooral terug te voeren op Hendrik Willem Heuvel, die al in 1909 zijn klassieke boek Volksgeloof en volks leven bij Thieme in Zutphen publiceerde, en "in één klap" Nederland op de kaart zette wat de stand van de wetenschappelijke volkskunde betreft, met name in Duitsland en Engeland. Later zou hij hier nog aan toevoegen zijn prach tige boek Oud-Achterhoeks boerenlevendat na zijn dood afgemaakt werd door streek- historicus en volkskundige Hendrik Odink uit Eibergen. Deze goede vriend en geestverwant zou tot ver na de Tweede Wereldoorlog boeken en arti kelen over de folklore van de Achterhoek het licht doen zien. O O O O Ik heb hem persoonlijk nog gekend, in de jaren vijf tig van de vorige eeuw. Hij trok mijmerend aan zijn pijpje, denkend over de historie en heemkunde van zijn geboortestreek. Tot diep in de nacht brandde het licht in zijn studievertrek in zijn huis "Hemstea" in Eibergen. Dan wisten de omwonenden dat Odink weer schreef en studeerdeAdriaan Buter, geboren in 1918 in Noordijk bij Neede, werd op het spoor van de volkskunde gezet door de in 1941 overleden Twentse volkskundige Cato Elderink, bekend geworden door haar standaardwerk Twènter Laand en Leu en Lèven uit 1937. Dit boek is de vrucht van jarenlang veld onderzoek en literatuurstudie in het oosten van Twente, met als zwaartepunt de streek rond En schede (Usselo, Buurse etc.). Belangrijk was ook haar contact met lokale vertellers "an 'n heerd" Adriaan Buter publiceerde na 1945 veel over kalenderfeesten, textielfolklore, zeden en gebruiken van Twente en de noordelijke Achterhoek. Een uitstekende samenvat ting geeft zijn standaardwerk: Over-IJsselse volks gebruiken. Een feestelijke ommegang door het jaar, dat in 1988 bij Waanders in Zwolle gepubliceerd werd. De latere directeur van het Staring Instituut, drs. Henk Krosenbrink, heeft talrijke boeken en studieuze arti kelen op zijn naam staan inzake kalenderfeesten In 1995 schreef hij in Gelders Erfgoed een goed artikel: "Midwinterhoornblazen, een old gebroek", dat de si tuatie vroeger en nu in Achterhoek en Liemers in beeld brengt. Hij is nog steeds actief, ook als auteur van streekromans rond Winterswijk (het geslacht Wullink, van den Berg/Almere-Enschede) en kenner van de volkscultuur. Voor de herleving van het midwinterhoornblazen in de noordelijke Graafschap werd belangrijk Gerard Hazewinkel uit Eibergen, vanuit het onderwijs. Hij nam, hand in hand met de herleving van dit gebruik in Twente, het voortouw in de Gelderse Achterhoek. Dinant Beunk nam de fakkel over, ook later in Lochem en zet zich geestdriftig in voor een verant woorde herleving, ook als bouwer van instrumen ten. Hij werd bekend door een demonstratie midwinterhoornblazen op het erve Vunderink bij Eibergen op 30 december 1973 en vele andere activi teiten. Ik kwam in 1970 met het blazen in Kotten hij Winterswijk in contact, tijdens de restauratie van het Scholtenerve Oossink aldaar. Sindsdien wordt er ook hier geblazen. De houten hoorn beleefde een weder geboorte! Everhard Jans schreef twee boeken over het "bloa zen". Door de volkscultuur van haar eigen boeren- omgeving te beschrijven, legde dialectschrijfster en heemkundige Dinie Hiddink uit Lochem veel vast wat anders verloren gegaan zou zijn in de vaart der vol- 11 VASTE DAGEN 12nov. Hemelvaarts 1 nov. DAGEN Pinksterdag 1 mei -Vv Ss. 0NX^ I Nieuwe maan Volle maan Het kerkelijk jaar (schema) Land van Lochem 2008 nr. 3

Land van Lochem | 2008 | | pagina 11