Tuugkisten in de noordelijke Graafschap (2) Dr. Everhard Jans In mijn vorige artikel over dit onderwerp (Land van Lochem, 6, 2007, nr. 3) riep ik aan het eind op melding te maken van meerdere exemplaren in particulier bezit, die dan bestudeerd konden worden. Het resultaat was dat ik in Lochem en omgeving (Laren, Vorden, Harfsen) verschillende reacties kreeg die tot gezellige visites geleid hebben, met name het opmeten van stijlzuivere tuugkisten uit de noordelijke Graafschap. Er zijn ook Vriezenveense en Sallandse kisten in particulier bezit (Lochem en Laren). Veldonderzoek leidt altijd tot frisse resultaten, die (nog) niet in de boeken staan! Menselijke aspecten spelen daarbij ook een rol. Wellicht hebben kansels, gestoelten en dooptuinen uit Protestantse kerken in de Gelderse Achterhoek nog een zekere stilistische invloed gehad. Fraaie voorbeelden uit de zeventiende eeuw bleven in de reformatorische regio's van de Graafschap bewaard. Samenhang met Markelose buurtschappen (o.m. Stokkum) is duidelijk. De resultaten Alle behandelde kisten zijn uit de late achttiende of de vroege negentiende eeuw. Ze dragen helaas geen ingekerfd jaartal. Een Lochemse particulier bezit een vierpaneels kist uit Ainpsen, gekocht bij een boer (Exelse tol), die het moderne interieur opluistert. Ka rakteristiek zijn ook hier de cannelures op de hoek stijlen van het front. Dit zijn elementen die uit de Grieks-Romeinse tempelbouw afkomstig zijn: gezon ken cultuurbezit. De breedte is 1,17 m., de hoogte 66 cm. De kopse kant is door een staande regel in twee vakken verdeeld (diepte 54 cm.). Stermotiefjes en cirkeltjes versieren de bovenkant van het front. Ook hier: eikenhout. De panelen worden door drie geboorde cirkehnotieven geleed. De cannelures her halen zich bij de scheidende verticale regels aan weers zijden van de middenas. De onderste sokkelplank is accoladevormig versierd. (afbeelding 1) In Vorden vond ik ook een typisch Noord-Achter hoeks exemplaar. Hier is het front rijker versierd, verwant aan Markelose kisten. De bovenste regel heeft een motief dat ook in Klein Dochteren (Roeke- visch) voorkomt. Het is een soort krakelingmotief, dat zich steeds herhaalt, door een vaardige hand uitgegutst. Deze vierpaneelskist is 2,50 m. breed, groter dus dan de vorige. Wellicht komt deze kist van een welvarend boerenerf. De cannelures (gleu ven) vinden we weer terug op de hoekstijlen. Daar boven zijn op de hoekstijlen wervelrozetten uitgesne den. Het krakelingmotief wordt herhaald op de vier panelen en op de staande regels. De getallen 3,4 en 5 spelen een rol bij de maatverhoudingen. Bij de onder ste sokkelplank zien we weer het krakelingmotief. Onder wordt het front afgesloten door een weerke rende accoladecontour. De diepte van de kist is 59,5 cm. (afbeelding 2) 8 Afbeelding 1 peYcWvërh^ro\<s's0 Y&vcyè VWöftevf Afbeelding 2 Land van Lochem 2008 nr. 2

Land van Lochem | 2008 | | pagina 8