Vrijheden voor Lochem Het oudste charter van Lochem dat in het depot van het regionaal Archief Zutphen ligt, is een oorkonde van 9 juli 1233. Otto, graaf van Gelre en Zutphen, verleent aan zijn "villa" Lochem dezelfde vrijheid als zijn andere "villae" in Emmerich en Gendt. Het zegel van het charter is verloren gegaan. De vrijheden die Lochem kreeg zijn in 1379, 1402, 1410, 1423, 1466 en 1539 bevestigd door de opvolgers van graaf Otto. Van de oorkonde is rond 1500 een Nederduitse vertaling gemaakt op perkament. Het zegel is helaas verloren gegaan. Aan de manier waarop de onderzijde van het charter linksonder is afge scheurd is te herleiden dat er een zogenaamd afhangend zegel aan heeft gehangen. Dat wil zeggen dat de zegelstaart is vervaardigd door de onderste rand van het stuk in te knippen (van rechts naar links); aan die strook is vervolgens het zegel bevestigd. Afbeelding oudste charter van Lochem Oud Archief Lochem, inventarisnummer 205, regest 1. Het Historisch Genootschap zal tijdens een tentoonstelling ook aandacht besteden aan charters. Voor bijzonderheden zie pagina 27. Wat maakt een charter bijzonder? Als het goed is, is die vraag inmiddels grotendeels beantwoord. Het bijzondere zit 'm in de inhoud, het materiaal, de bijbehorende zegels maar zeker ook in de 'look en feel' van het geheel. Voor een archiefstuk ziet een charter er wel heel erg fraai uit, iets wat je niet van ieder willekeurig archiefstuk kunt zeggen. Voor het gevoel kan ik u slechts van harte aanbevelen eens op de studiezaal van het RAZ langs te komen een (willekeurig) charter aan te vragen. Of neem deel aan rondleidingen die worden gegeven op open dagen als Monumentendag of Landelijke Archievendag waarbij u bij uitzondering in één van de archief depots mag komen en eens een charter mag voelen! 7 Land van Lochem 2008 nr. 2

Land van Lochem | 2008 | | pagina 7