Een inspirerende dagexcursie naar de Groningse Borgen Fennie en Harry Smith. Op zaterdag 17 mei 2008 organiseerde het Historisch Genootschap een bijzondere dagexcursie naar het hoge noorden. De Groninger Borgen, eerder al het onderwerp van een boeiende lezing door Focko de Zee, stonden op het reisprogramma. Fennie en Harry Smith, respectie velijk een Groningse en een Zeeuw, doen verslag van de reis. De bus met meer dan 50 belangstellenden ver trok stipt om 08.00 uur vanuit Lochem in de stromende regen. Focko de Zee en Tine Kam pen waren onze begeleiders en al tijdens de busrit bleek hoe informatief en tijdbewakend dit team was. Tijdens de lezing op 3 april hadden velen van ons al gehoord wat Borgen eigenlijk zijn. Ooit toevluchtsoorden in barre tijden, later huizen voor welgestelden. Aanvankelijk waren het zogenaamde Steenhuizen. Deze Steenhuizen werden altijd boven een put gebouwd zodat men bij noodzakelijk verblijf kon beschikken over water. Focko nam ons mee in de historie en informeerde ons tijdens de reis over diverse onderwerpen die te maken hadden met de Borgen. Pas vanaf 500 voor Christus raakte het noordelijke gebied van Groningen bewoond. Evenals in Fries land liep het gebied twee maal per dag onder water en de achtergebleven vissen werden door de bewo ners "opgevist". Het was een armzalig bestaan. In Gelderland en Overijssel had men vroeger een heer boven zich om veiligheid te waarborgen, de burgers hoefden niets zelf te regelen. In Groningen had men dat niet, daar wilde men in alle opzichten vrij zijn. De tijd in de bus vloog om door de boeiende en goed gedoceerde verhalen van Focko en we reden via Aduard naar de Piloersemaborg in Den Ham. In Aduard maakt Focko ons attent op de Kruiskerk die vroeger de ziekenzaal was van het klooster. In de Piloersemaborg werden we hartelijk ontvan gen met koffie en koek. De heer Geersing vertelde ons over de geschiedenis. Het huis is nu nagelaten aan de Wierenga van Hamsterborg Stichting. Men kan er ook logeren in een gastenverblijf. Het huis konden we vrij bezichtigen en tot ons genoegen was er in de kelder een wijnproeverij! Dat lieten we niet aan ons voorbijgaan, maar met tactische hand zorg den Focko en Tine dat iedereen weer op tijd in de bus zat. Focko vertelde dat er aanvankelijk 162 Bor gen in Groningen hadden gestaan en nu zijn er nog maar 16 over. Op de route wist Focko de plaatsen DEN 2 .7 Mart Y AwO JS 33 IS GïlFCH DE ERSTE Steen \ANT Huis TOE PiiOersha op een Kam aan te geven waar je moest geloven dat er een Borg gestaan had. We waren snel bij Verhildersum in Leens. In het Schat- huis is nu een uit onze ervaring aan te bevelen res taurant gevestigd. Vroeger werd een Schathuis ge bruikt voor opslag van de Borg. Deze Borg dateert uit de 14de eeuw en is als éénbeukige Borg gebouwd. De vrije bezichtiging door het huis gaf ons een goed en interessant beeld van vroegere bewoning. Mede door de stipte organisatie en voorbereiding van de excursieleiding kwamen we op de afgesproken tijd aan in Eenrum om de lunch te gebruiken in Abra hams Mosterdfabriek. Natuurlijk ontbrak de pittige mosterdsoep niet en menigeen kocht voor vertrek nog een potje Groningse mosterd. Hierna via Baflo naar Warffum naar de Menkemaborg in Uithuizen. Ook tijdens dit traject werden we op vele zaken opmerkzaam gemaakt. 34 Gevelsteen van de Piloersemaborg Land van Lochem 2008 nr. 2

Land van Lochem | 2008 | | pagina 34