Er zijn kammen van been gevonden en de resten van borstels van walvisbalein. Verder porseleinen doppen van beugelflessen, o.a. van Gv.d.Berg, bierhandel in Lochem, W.G. Looyen-Lochem en de Coöp. Zuivelfabriek - Lochem. Tevens twee flessen van de Lochemsche Coöp. Stoom Zuivelfabriek - Lochem. Twintig jaar geleden was er geen aandacht voor dergelijke plekken die als stort hebben gediend, maar nadat de milieuwetgeving zijn intrede deed, ging alle aandacht naar deze terreinen. In bijna elke stad in ons land komen dergelijke stortplaatsen aan het licht nu er nieuwbouwwijken worden neergezet. Het ontstaan van stortplaatsen Vaak werden laagliggende terreinen en moerassen voor de stort gebruikt, zo ook de Molengronden Het is niet uitgesloten dat hier leem is gedolven, dan denk ik aan de Pannenbakkerij, die aan de Larenseweg lag. Meestal werden lange sleuven gegraven van ca. 40 meter lengte, en een diepte van ca. 30 tot 60cm. Hierin bevond zich de leem. Het gehele Molengoor is afgezocht naar waar zich de meeste leem bevond. Zo is aan de Larenseweg tussen de Karpersmoat en de brug over de Berkel bij het leggen van een nieuwe riolering een pakket afval gevonden van zeker een meter dikte. Het leek wel of hier en complete apotheek in was gestort, ik had nog nooit zoveel glaswerk en zalfpotjes gezien! Het meeste was gesneuveld, maar er zijn enkele gave vondsten uit bewaard. Het is bijzonder interessant om eens een kijkje te nemen in wat onze voorouders aan verpakkingsmateriaal gebruikten. U zult begrijpen dat dit maar een greep is uit het vele spul dat is geborgen. Deze zomer hoop ik de vitrine weer te vullen met een greep uit de vele vondsten. Tot zover de Molengronden en het recente afval. Later hoop ik op de vroege middeleeuwen terug te komen, die ook aan het licht zijn gekomen tijdens de ontgronding voor de nieuwbouw! 29 Gemberpotten 1820-1890 (China) Soya kruikjes. 1800-1890(Japan) 2 Kanonskogels, gietijzer. vml; 17e -18e eeuw Land van Lochem 2008 nr. 2

Land van Lochem | 2008 | | pagina 29