Een monument voor Gerrit Achterberg in Wageningen De bewondering voor en verwantschap met de poëzie van Achterberg, zette Berkhemer om in een beeld als hommage aan Achterberg. Achter berg (1905-1962) wordt door velen gezien als de grootste dichter van zijn tijd. U moet weten dat de dichter Achterberg een omstreden man geworden was door de moord op zijn hospita en geliefde in 1937. Jarenlang had Achterberg daarvoor tbr. gekregen en werd hij opgesloten in tal van inrichtingen en gestichten. In 1952 hield Berkhemer een voordrachtavond en daar ontmoette hij Achterberg, die inmiddels weer op vrije voeten was. Achterberg was zo gechar meerd door Willems voordrachten dat hij aan bood dat Willem zijn gedichten zou voordragen in een avondvullend programma. Berkhemer zei echter "nee" tegen Achterberg omdat hij dacht dat de gedichten te ontoegankelijk voor het grote publiek zouden zijn. Daar kreeg hij later zo'n spijt van dat hij door middel van dit hommage beeld wilde bereiken dat hij na vele jaren toch "ja" tegen Achterberg zei. Uit een interview in het blad Jonas d.d. 27 mei 1988 vernemen we dat Berkhemer op 71-jarige leeftijd in het midden van zijn atelier in de oran jerie van de "Velhorst" een wassen beeld (voor ontwerp) heeft gemaakt van één meter hoog (afb. 24). In gedachten zou het uiteindelijke beeld 3.5 meter hoog moeten worden. Hoog naar de hemel reikend in zijn visie, zoals zoveel van zijn beelden. Uiteindelijk zou hij 7,5 jaar in roze gra niet uit een steengroeve te Bretagne werken aan wat later zijn laatste levenswerk zal blijken te zijn. De keuze voor de materiaalsoort graniet was niet toevallig, hard en ontoegankelijk, net als Achterberg zelf. Het hoofd van het beeld is afgeplat alsof het brein er niet toe doet en het gelaat doet Grieks aan. In de leemte van de borst kas en tussen de armen is een vrouwfiguur ge klemd, ingebed in een boeket rozen. De vrouw figuur, ongetwijfeld verwijzend naar de Gij- fi guur, de "gestorven geliefde" in het werk van Achterberg. De vrouwelijke gestalte houdt hem als het ware bijeen. Op 24 april 1996 werd het uiteindelijk 2,20 m. hoge en 1500 kg. zware beeld in het Emmapark te Wage-ningen onthuld, de plaats waar Achter berg enige tijd had gewoond. Berkhemer vond dit beeld een fysiek zware klus, waar hij geen spijt van had. Volgens zijn zonen heeft hij zich er letterlijk dood aan gewerkt. Voordat de offi ciële onthulling plaats vond kreeg de beeldhou wer in de raadszaal het erelidmaatschap van de Gemeenschap Beeldende Kunstenaars (GBK) aangeboden Dit erelidmaatschap werd alleen aangeboden aan kunstenaars (ouder dan 65 jaar) die een belangrijke rol hebben gespeeld in de Gelderse kunstwereld en inspirerend zijn en waren voor vele vakgenoten. (afb. 25-28). 25 Afb. 27 Het 1500 kg. zware beeld in de takel voor transport naar Wageningen. Afb. 28 De onthulling van het monument voor Achterberg d.d 24 april 1996. Land van Lochem 2008 nr. 2

Land van Lochem | 2008 | | pagina 25