Afrodite En dan herinnert zieh zoon Miehael het beeld "Afrodite troost Eros", in het gemeentehuis van Loehem, dat daar een tijdelijke plaats vond en op dit moment geëxposeerd wordt in Galerie "de Pol" te Pannerden (afb. 17). Dit in 1981 vervaardigde beeld wordt beschreven in de eerder genoemde reeks Beelden van Willem Berkhemer deel IV. Berkhemer was een groot bewonderaar van de poëzie van Achterberg. Het is daarom niet verwonderlijk dat het beeld als inspiratiebron de onderstaande terzinen van Aehterberg's sonnet Dwingelo heeft: AFWACHTEN is t consigne; luisteren. In Dwingelo hoor je het fluisteren der leegte in de radiotelescoop. Daar lopen ook uw trillingen te hoop. Verschijnen grafisch op een stuk papier. Misschien niet ongelijk aan deze hier. Volgens Berkhemer is het heelal het leefgebied van de vrouw, dat eentraal staat in Aehterberg's diehtersehap. "Soms is zij één met de gestorven geliefde. Soms groeit zij boven de gestorvene uit". Vertaald door Willem naar een beeld van Afrodite; klassieke, Griekse godin van onsterfelijke sehoonheid en liefde. De godenzoon Eros is zonder Afrodite ondenkbaar; zij onderrieht en troost hem. Eros is de bemiddelende kraeht tussen hemel en aarde. Willem maakte naar aanleiding van Sokrates' lofrede twaalf voorsehetsen. In Grieks wit marmer afmeting 115 x 54 x 23 em.) gaf hij vorm aan deze voorsehetsen. Dit beeld werd niet in opdraeht gemaakt. Berkhemer met zijn voorliefde voor grote monumentale beelden in zijn abstraete, soms figuratieve stijl of een eombinatie van beide, werd zelf geïnspireerd door beelden van de vorige generatie beeldhouwers zoals, Arp, Braneusi en Moore. Naast zijn beelden in brons of steen maakte hij ook wandreliëfs, gevelstenen en andere gebruiksvoorwerpen zoals armbanden en vazen (afb. 18-23). 21 Afb 18 Wandreliëf "Scheiding tussen Lot en Abraham Chr Veeteeltschool Woerden Afb 17 "Afrodite troost Eros" in Galerie de Pol te Pannerden Land van Loehem 2008 nr. 2

Land van Lochem | 2008 | | pagina 21