Gemeente Brummen Gemeente Lochem REGIONAAL ARCHIEFZUTPHEN Gemeente Zutphen Regionaal Archief Zutphen zet gezinskaarten op internet In de periode 1922-1939 hield de gemeente Zutphen haar bevolkingsadministratie bij op gezins kaarten; kartonnen kaarten waar alle leden van één gezin op staan. Deze kaarten zijn vanaf nu digitaal te bekijken en te doorzoeken op de website van het Regionaal Archief Zutphen. Gezinskaarten zijn een onderdeel van het bevolkingsregister en geven genealogen een schat aan informatie voor hun stamboom. Ze vormen een goede overgang van wat je over je voorvaderen weet uit overlevering naar de 19e eeuw. Naast de naam van het gezinshoofd en zijn woonadres staan op de kaarten de namen vermeld van de overige gezinsleden, waar de mensen vandaan kwamen, waar ze eventueel in de periode 1922-1939 heen zijn verhuisd en wat hun beroep was. Ook bedienden of andere inwonenden zijn op de kaart geschreven. Als een gezinslid uit de gemeente Zutphen vertrok (of overleed) streepte de ambtenaar van de burgerlijke stand de naam door. De scans zijn van zeer hoogwaardige kwaliteit. Pictura, een professioneel bedrijf uit Heiloo, scande de 20.000 kaarten en zorgde voor een makkelijk toegankelijke index. Belangstellenden kunnen nu - net als de ambtenaar destijds - op naam zoeken. De kleuren scans stelt het Regionaal Archief Zutphen kosteloos ter beschikking. De afbeeldingen kunnen voor privé doeleinden in JPG-formaat worden opgeslagen of geprint. De gezinskaarten zijn volgens de Archiefwet openbaar. Na 1939 ging de gemeente Zutphen (net als de andere gemeenten) over op persoonskaarten; kaarten waarop de gegevens van één persoon staan en eventueel de kinderen. Deze kaarten zijn in verband met privacy niet toegankelijk en zijn niet in het bezit van het Regionaal Archief Zutphen. Omdat er veel belangstelling is voor genealogische bronnen, wil het Regionaal Archief Zutphen in de komende jaren het openbare deel van de bevolkingsadministratie van de gemeenten Brummen, Lochem en Zutphen digitaliseren en aanbieden via de website. Het scannen van de gezinskaarten is een eerste stap om die ambitie waar te maken. Notariële akten Een andere bron voor genealogisch en historisch onderzoek zijn notariële akten. Een groep enthou siaste vrijwilligers is bezig om een digitale index te maken op de duizenden akten van de notarissen met de standplaats Brummen, Warnsveld en Zutphen. De akten van de notarissen met standplaats Gorssel zijn al geïndexeerd. De eerste resultaten staan sinds kort op de website. De database wordt continu aangevuld. De akten zijn niet gedigitaliseerd. Het origineel kan in de studiezaal ingezien worden. Ook kan voor twee euro per stuk een kopie van een akte worden aangevraagd. Kijk voor meer informatie op de website www.regionaalarchiefzutphen.nl. 28 Land van Lochem 2008 nr. 1

Land van Lochem | 2008 | | pagina 28