Werkgroep "Oude Begraafplaats" zinnebeelden. Het bovengenoemde platenboek "Zin nebeelden in Nederland" werd samengesteld door de foute landbouwingenieurs W.F. van Heemskerck Duker en H.J. van Houten (landbouwarchitekt) voor de Volksche Werkgemeenschap en uitgeverij "Ha mer" in Den Haag, rond 1943. Zij grepen hun kans om allerlei versieringen een tendentieuze draai te ge ven. De inhoudsopgave spreekt boekdelen: "Runen en huismerken, Zonnesymbolen, de Odal in verschil lende vormen, de Levensboom, Bloem- en Manrune, Het Hart, Ruit- en Ingrune, Paarden, Ruiters en het Saksische stamsymbool, Zwanen- en vogel zinnebeelden". Zonder enige zelfkritiek werd een bloed- en bodemproza ontwikkeld waar we heden ten dage niets mee kunnen beginnen. Een al voor de oorlog, in 1938 uitgegeven boek "Levend verleden door F.E. Farwerck (vooraanstaand NSB-er) lijdt aan hetzelfde euvel, en genoemde boeken hebben alleen documentaire waarde door de goede foto's, die er niet om liegen. Naschrift Nadere studie van bovenlichten in het land van Lochem blijft geboden, omdat er in algemene zin slechts tendentieuze literatuur over bestaat. Met pas ser, tekenstift, meetlat, guts en zaag werden er fraaie vlakversieringen gerealiseerd, die de invloed van de heersende stijlen tussen 1750 en 1900 verraden. Sinds 1970 zijn in Deventer en Almelo door kunstenaars en houtsnijders nieuwe bovenlichten ontworpen en toe gepast, bij restauratiewerk en nieuwbouw. Ook in Lochem zou op dit terrein nog eer te behalen zijn! In 10 jaar is er veel werk verzet Het Historisch Genootschap heeft een werkgroep "Oude Begraafplaats", bestaande uit ca. 12 vrijwilligers. Zij werken eens per week een middag op de begraafplaats, voorzover men niet verhinderd is. Ze doen dit nu al weer 10 jaar, deels uit respect voor voorouders of hun nabestaanden. Ook is het een hobby. Leuk wat tuinieren in een prachtige omgeving. Je kunt het ook opvatten als een fitnesstraining. Het teamverband speelt ook een rol. Ieder heeft zich min of meer gespecialiseerd in zijn werkzaamheden en wil daarvan ook resultaat zien. Het belangrijkst van alles: het gebeurt onder deskundige en geïnspireerde leiding. En dan is het merkwaardig hoe snel men zich verbonden voelt met deze plek. De begraafplaats ligt er weer netjes bij. Best de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen. En misschien wilt u ook wel eens een handje helpen. Voordat u het weet wordt u misschien wel lid van onze werkgroep, want enige versterking kunnen we goed gebruiken. Onze medewerkers worden ook steeds ouder. Voor inlichtingen: Mw. C. Burggraaff, Tel. 0573-253441 27 Land van Lochem 2008 nr. 1

Land van Lochem | 2008 | | pagina 27