Een bovenlicht aan de Blauwe Torenstraat in Lochem Zinnebeeld? dr. Everhard Jans Bij het verkennen van oud-Lochem wat bouwhistorie en monumentenzorg betreft, stootte ik aan de Blauwe Torenstraat 7 op een prachtig houten bovenlicht. Het kan zijn dat drs. CeesJan Frank het ook al beschreven heeft: er bevindt zich namelij k een groenwit Monumentenzorgschildje op de pui, een datering in de vroege negentiende eeuw lijkt mij plausibel. Het kan Lodewijk XVI-stijl of Empire zijn, maar Biedermeier (rond 1835) is stilistisch ook mo gelijk. Een begaafde timmerman uit het stadje Lochem zal het destijds vervaardigd hebben. Misschien was hij leerling van een plaatselijke tekenschool. In de Gelderse Achterhoek was er vaak sprake van stijl vertraging, vergeleken met het westen. Vormgeving en ornamentiek Centraal is toegepast een festoen of draperie met fraaie symmetrische plooival, opgehangen aan spiegel beeldige acanthusranken. Daardoor is het midden vlak vrijgelaten, waardoor er door het ovale glas veel licht in de achterliggende ruimte viel. Evenals de hou ten deur is het bovenlicht standgroen geschilderd. De deur is wat jonger, maar wel in passende stijl. In het omstreden boek "Zinnebeelden in Nederland" is een verwant bovenlicht uit Oosterwolde bij Oldebroek afgebeeld (p. 48). Ook hier een symmetrische draperie, opgehangen aan twee ranken. De in beide bovenlichten voorkomende ranken zijn wellicht be doeld als levensboom (als symbool voor man en vrouw, maar ook van Jezus Christus). Vormgeving en belijning zijn hier wat strakker, in de stijl van de vroege negentiende eeuw Historie De bewoner van het pand aan de Blauwe Torenstraat, kunstschilder Toon Klaver, vertelde mij dat huis schilder Herman Langeveld hier na 1945 woonde. Er hebben sindsdien kleine verbouwingen plaatsgevon den. Over de historie is weinig bekend. Het dak aan de achterzijde (zadeldak, evenwijdig aan de straat) liep aan de achterzijde laag af. Achtergronden bij "Zinnebelden in Neder land" Tijdens de Duitse bezetting (1940-1945) kwamen er onder invloed van de Nazi's heem- en volkskundigen aan de macht, die iedere krul aan een gevel of melk bus wensten te zien als oer- Germaanse (Arische) 26 i9ot>— .fi/avS bovenlicht Blauwe Torenstraat 7, Lochem, foto auteur, 2007 bovenlicht in Oosterwolde bij Oldebroek (Veluwe). Illustratie uit: "Zinnebeelden in Nederland", p. 48. Land van Lochem 2008 nr. 1

Land van Lochem | 2008 | | pagina 26