baron Van Heeckeren van wie Pim 'De Heest' had gehuurd, had gehoord dat Isadora Duncan inderdaad op 'De Heest' was geweest. Naast het verhaal over haar dansen op het natte gras, is er ook nog het verhaal over hun boottochtjes naar 'De Cloese', waar ze bij de bewoonster, jonkvrouw Taets van Amerongen thee gingen drinken. Volgens J. Harenberg is dit verhaal waar. Mevrouw Taets van Amerongen heeft hem het verhaal zelf beves tigd. Mevrouw Taets kon zich nog goed herinneren dat het koppel Van Goor/Duncan wel eens kwam theedrinken op 'De Cloese'. Het stel kwam dan in derdaad met een roeibootje vanaf 'De Heest'. Pim roeide en Isadora stuurde het bootje. De buurtbewoners vonden haar voor het merendeel maar een gek mens, zoals W. Heitling ons in zijn artikel 'De Heest: schilderachtig huis met schilder achtige historie' duidelijk maakt met zijn opmerking: "Isadora was trouwens niet zo gek als bejaarde om wonenden wel willen beweren." Mogelijk komt er nog eens bewijs boven tafel, dat aantoont dat Isadora Duncan werkelijk op 'De Heest' is geweest. De extravagante leefwijze van Pim Noothoven van Goor. Een mooi voorbeeld hiervan geeft Isadora Duncan in haar autobiografie. "Toen wij in Petersburg aankwa men, stond ik versteld, toen de bagagedrager acht tien koffers opvroeg uit de trein, alle met Pims voor letters gekenmerkt. "Maar wat betekent dat?" zei ik verbaasd."O, dat is mijn bagage maar,"zei Pim, "deze is voor mijn boorden, deze twee voor mijn linnen goed, deze zijn voor mijn complets en deze voor mijn schoenen. In die twee zitten mijn vesten met bont voering, ze zullen mij goed te pas komen in Rusland. In het Hotel de l'Europe was een brede trap en Pim holde ieder uur van de dag die trap op en af, telkens gekleed in een ander gekleurd complet en met een andere das om, tot grote bewondering van de men sen om hem heen." Pim gaf zijn geld (en ook dat van Isadora) wel erg gemakkelijk uit. Dat blijkt wel uit het feit, dat hij bij Isadora's afwezigheid in St.Petersburg op haar kos ten zulke kostbare feesten had gegeven. Maurice Magnus laat ons in zijn manuscript ook nog weten, dat Pim na zijn overhaast vertrek uit St. Petersburg in Berlijn is blijven hangen. Daar moet hij zo gefeest hebben, dat hij, ondanks het geld dat Isadora hem had meegegeven, zijn garderobe en zijn sieraden heeft moeten verkopen, om zijn reis naar zijn "zieke moe der" te kunnen voortzetten. Magnus kwam hiervan op de hoogte, toen hij in de volgende zomer op een feestje in Rome een vriend tegenkwam, die een vest van Pim droeg. Deze vertelde hem van het gebeurde in Berlijn. Het gemakkelijk geld uitgeven door Pim, blijkt ook uit het feit, dat hij aan en in het gehuurde huis 'De Heest' ingrijpende en dus kostbare verbouwingen liet uitvoeren. De van oorsprong laatmiddeleeuwse havezate liet hij omtoveren van een eenvoudig land huis tot een sprookjesachtig buitenverblijf. Datzelfde deed hij met het huis 'De Meeuwen' in Edam, eigen dom van zijn vriend Van Welie. De schrijvers van het boekje over het huis 'De Meeuwen' stelden zichzelf de vraag: "Wat doet dit excentrieke huis, dat aan de Vecht of in Blaricum niet zou misstaan, hier temid den van die boerse omgeving?" Een vraag die waar schijnlijk ook al wel eens ten aanzien van 'De Heest' zal zijn gesteld. Dat kwam dus allemaal door de extrentrieke figuur Pim Noothoven van Goor. De gelijkenis tussen 'De Heest' en 'De Meeuwen' moet trouwens opvallend zijn, door de raamindeling met de kleine ruitjes en de overheersende kleur wit van de buitenmuren. Pim had een grote voorliefde voor de kleur wit. Hij droeg dan ook regelmatig een wit kostuum. In zo'n wit kostuum is hij door Van Welie geschilderd, zoals op de volgende pagina te zien is. Het schijnt, dat zelfs zijn honden en katten wit moesten zijn. Ook het bootje, waarvan wordt verteld dat hij er samen met Isadora mee naar 'De Cloese' voer, was wit (met rode kus sens weliswaar). Of er op 'De Heest', in de tijd dat Pim Noothoven van Goor er woonde, grote feesten zijn gegeven, is 22 Een wat onduidelijke foto van Isadora ergens dansend op het gras, net zoals ze dat bij 'De Heest' moet hebben gedaan. Land van Lochem 2008 nr. 1

Land van Lochem | 2008 | | pagina 22