,de Heest" bij Lochem deur? Dat badje zou gediend hebben voor het reini gen van haar voeten na haar ochtenddans op het natte gras van het gazon vlakbij haar achterdeur. Wie de aangebouwde gang en het voetenbadje heeft gezien, kan zich wel voorstellen, dat dit alles ten dien ste van Isadora zou kunnen zijn gebeurd. Alleen via de aangebouwde gang was en is het mogelijk om van het woongedeelte van 'De Heest' binnendoor in het verbouwde deel van het huis (het oude koets huis) te komen, zonder door het personeelsgedeelte te hoeven gaan. Maar de informatie uit het manuscript van Maurice Magnus zet de gedachte, dat de verbouwingen aan het huis in 1908 ten behoeve van Isadora gedaan zou den zijn, volledig op losse schroeven. Als Isadora zo gebrouilleerd was met Pim, waarom zou ze dan na haar terugkeer uit Rusland naar 'De Heest' zijn geko men? Dat lijkt erg onwaarschijnlijk. Bovendien kwam ze volgens Louise E.Wright pas in juni 1908 uit Rus land terug in Parijs en niet in ons land. In augustus vertrok ze vanuit Parijs alweer voor een tournee naar Londen. Victor Seroff, de laatste geliefde van Isadora, schreef in zijn boek The real Isadora al in 1972 het volgende: toen hij Isadora vergezelde op haar 1907 trip naar Rusland. Eenmaal in dat land, verdween Pim en liet geen enkel spoor na in haar leven." Seroff die in zijn boek wel vaker onsympathiek schreef over vroe gere geliefden van Isadora, wordt niet altijd serieus genomen voor wat betreft zijn opmerkingen. Hij blijkt echter dus al ver voor Louise Wright en Peter Kurth aan de wereld te hebben duidelijk gemaakt, dat Pim voortijdig uit Rusland was vertrokken. Voor de bewoners uit de omgeving van 'De Heest' bestaat de twijfel over haar aanwezigheid echter he lemaal niet: Isadora Duncan is op 'De Heest' geweest. Zij herinneren zich de verhalen van hun grootouders, ouders en buurtgenoten over haar, met name over haar opmerkelijke gewoonte om 's morgens vroeg op haar blote voeten en gekleed in een dun gewaad op het bedauwde gras bij het huis te dansen. Deze verhalen kreeg de heer De Mol van Otterloo ook te horen, toen hij in 1937 nadat hij het landgoed had gekocht, kennismakingsbezoeken bracht aan de boe ren. En de oude heer Van Voorst van Beest vertelde aan de huidige eigenaar dat hij van zijn grootvader, 21 Deze ansichtkaart laat het door Pim Noothoven van Goor gecreëerde uiterlijk van 'De Heest' zien: met de witte muren, de trapgeveltjes, de duiventoren, de kleine ruitjes en de ophaalbrug. de aangebouwde gang van 'De Heest' Land van Lochem 2008 nr. 1

Land van Lochem | 2008 | | pagina 21