korte tijd bij Isadora is gebleven tijdens de tournee. Zelf vermeldde ze daar niets over in haar autobiogra fie. Beiden genoten van elkaar, het feestvieren en de avon tuurtjes, maar Pim bleek in Isadora's ogen geen erg betrouwbare partner te zijn. Toen Isadora tussen door vanuit St. Petersburg voor een optreden naar Helsinki was gereisd, stuurde Pim haar elke dag meer dere telegrammen om haar duidelijk te maken, hoe ontzettend hij haar miste. Maar toen ze weer terug was, kreeg ze van de hotelmanager zo'n enorm hoge rekening aangeboden van hetgeen Pim verbruikt had tijdens haar afwezigheid, dat zelfs Isadora die wel wat gewend was, naar adem stond te snakken. Het bleek, dat hij tijdens haar afwezigheid buitensporige dinners en champagnesoupers had gehouden en dat hij fooien in roebels in plaats van in kopeken had uitgedeeld. Isadora voelde zich verraden, niet door zijn extravagantie, maar door zijn huichelarij. Verre van haar te missen gedurende haar verblijf in Fin land, had hij de tijd van zijn leven gehad. Pim die al gauw bemerkte, dat de gevoelens van Isadora ten opzichte van hem sterk veranderd wa ren, kondigde daarom aan dat hij terug moest naar Den Haag, omdat zijn moeder ziek zou zijn gewor den. Isadora voorzag hem van het benodigde geld en Pim vertrok met de Noord Express richting Berlijn. Isadora Duncan en Pim Noothoven van Goor op 'De Heest'. In de omgeving van 'De Heest' en in het nabije Lo- chem gonst al zo'n honderd jaar het gerucht, dat Isadora Duncan er samen met Pim Noothoven van Goor heeft verbleven. Maar tot nu toe is er nergens een concreet bewijs van Isadora's aanwezigheid op 'De Heest' gevonden. Er zijn enkel de verhalen. Zij heeft het er zelf niet over in haar autobiografie. Ze staat ook niet in het bevolkingsregister van Laren in geschreven. En er zijn geen brieven over en foto's van haar aanwezigheid op 'De Heest'. Nergens wordt in werken over haar 'De Heest' genoemd. Behalve dan wat regionale schrijvers als J.J. Hooft van Huysduynen, Jan Harenberg en Willy Heitling in hun artikelen over 'De Heest' er over hebben geschre ven. Maar zij voeren ook geen concrete bewijzen aan en praten enkel na wat anderen hen er over verteld hebben. Vaststaand is tot nu toe alleen, dat Isadora kennis heeft gemaakt met Pim en dat hij met haar is mee gereisd naar Rusland. Haar autobiografie geeft geen verdere duidelijkheid. Hierin is alleen maar sprake van een Pim. Isadora Duncans beschrijving van de blonde, tot in de puntjes geklede fat en losbol Pim in haar boek past wel helemaal bij het uiterlijk en het levens verhaal van Pim Noothoven van Goor. Bovendien heeft ze het in Mijn leven over een 'Van Vley' (bijna zeker bedoelde ze hiermee Van Welie) die Pim ge schilderd zou hebben tegen een achtergrond van tul pen. Hoewel dit schilderij niet bekend is, heeft Van Welie Pim vele malen geschilderd. Dank zij het manuscript van Maurice Magnus weten we nu zeker, dat deze Pim inderdaad Pim Noothoven van Goor is geweest. Pim is in ieder geval zeker op 'De Heest' geweest. Hij had het huis tussen 1906 en 1910 van baron Van Heeckeren gehuurd. Hij is er waarschijnlijk terecht gekomen, doordat hij op één van zijn reizen de baron in Parijs ontmoette. Deze zal hem toen op 'De Heest' hebben gewezen en op de mogelijkheid het huis te kunnen huren. Pims relatie met 'De Heest' en zijn aanwezigheid al daar zijn te bewijzen. Dat hij het huis tussen 1906 en 1910 gehuurd had, is terug te vinden in de pacht- boeken. Hij staat ook ingeschreven in het bevolkings register van de vroegere gemeente Laren. Hij heeft zich echter nooit laten uitschrijven. In de 'Lochemsche Courant' is zijn naam ook nog terug te vinden in een advertentie uit 10 november 1909. Daarin werd bekend gemaakt, dat hij zijn in boedel van 'De Heest' op 24, 25 en 26 november van dat jaar publiekelijk liet verkopen door notaris Schiethart. Met de vermelding: "Vrijwillige verkoop wegens vertrek naar het buitenland van een aanzien lijke partij Antiquiteiten." Pim is dus zonder Isadora teruggekomen uit Rus land. Isadora is zo goed als zeker na haar terugkomst in West Europa in 1908 niet meer op 'De Heest'geweest. Dit alles maakt de verhalen over het feit, dat de ver bouwingen aan het huis in 1908 deels ten behoeve van haar zouden hebben plaats gevonden, erg on waarschijnlijk. Het is waarschijnlijker, dat Isadora 'De Heest' vóór hun vertrek naar Rusland één of meerdere keren heeft bezocht. Mogelijk tijdens haar beide Holland tour nees in het voorjaar en in de herfst van 1907. Maar ook in mei, juni, juli, augustus, september waren er wel mogelijkheden tussen haar optredens in Duits land door. Ze kan er in ieder geval niet voor langere tijd hebben gewoond, zoals wel wordt beweerd. Als we haar tourneeprogramma voor 1907 bekijken, dan zien we dat er weinig ruimte voor een langduriger bezoek aan 'De Heest' over kan zijn gebleven. Elke maand moest ze wel ergens één of meer optredens verzorgen: Ne derland, Zweden, Duitsland, Zwitserland, Duitsland, Nederland, Polen, Duitsland en Rusland. Waar zou de ruimte te vinden moeten zijn voor een langer ver blijf op 'De Heest'? Opmerkelijk is, dat Pim zich pas op 23 juli 1908 in het bevolkingsregister van Laren liet inschrijven, ter wijl hij het huis al vanaf 1906 gehuurd had. Waar moet dat op hebben geduid? Had dat toch iets met Isadora te maken? En hoe is het verhaal in de wereld gekomen, dat hij het koetshuis voor Isadora had laten verbouwen tot onderkomen met studio, inclusief aangebouwde gang achter de gehele oostvleugel van het huis langs en het voetenbadje in de badkamer dicht bij de achter- 20 Land van Lochem 2008 nr. 1

Land van Lochem | 2008 | | pagina 20