Architect G.J. Postel was verantwoordelijk voor het ontwerp van de fraaie bank, die werd uitgevoerd in baksteen en grijs Beiers graniet. Op de granieten rugleuning lezen we het opschrift: LOCHEMS BURGE MEESTER T. HAITSMA MULIER 1880-1914, GEWIJD DOOR DE BURGERIJ. De veel gefotografeerde bank belandde al snel op ansichtkaarten en in 1915 zelfs in het destijds populaire beeldtijdschrift De Prins. Het Mariaplein kreeg als eerbetoon aan de scheidende burgemeester diens naam, net als één van de nieuwe lanen in het villapark. Een bijzondere foto Tjepke Haitsma Mulier beleefde zijn oude dag in het grote familiehuis aan de Zwiepseweg. Daar werd op 11 juli 1921 in de tuin de bij dit artikel geplaatste foto gemaakt, die ik enkele jaren geleden bij toeval in een antiquariaat in Den Haag ontdekte. Links zien we, zittende, de bejaarde oud-burgervader, met achter hem, staand, zijn echtgenote, Gerardina (Gera) Hendrika Gallée. Het jonge gezin ernaast is dat van Tjepkes zoon Tjepco Gerard (1888-1960), die in 1919 in Groningen was getrouwd met Abelia Geziena Haan (1890-1988). Het naar haar grootmoeder vernoemde dochtertje Gerardine Hendrika werd op 11 juli 1920 geboren. De oud burgemeester overleed op 24 september 1921, enkele maanden na het maken van dit familieportretje. Villa Beau Regard verdween rond 1970 onder de slopershamer, het einde van wat volgens veel oud-Lochemers, één van de mooiste villa's in het stadje was. Aan de burgemeester herinneren in Lochem tegenwoordig alleen nog een lommerrijke laan en de monumentale bank. Bronnen: 13 J.G.M.van Hoorn, "De Nieuweweg in Lochem", in: Lochem en sj Scholtampt. Artikelen, geschreven en gebundeld ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van de Historische Vereniging Lochem-LarenLochem 1993, p.105-118 Remonstrantse Gemeente Lochem 1879-1979. Feestboek ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Remonstrantse gemeente te Lochem, Lochem 1979 Monumenten Advies Bureau, Redengevende beschrijving bank Haitsma Mulierlaan %:n., Lochem, 1991 Website: www.geneanet.org Villa "Beau Regard" aan de Zwiepseweg in Lochem, rond 1900. Het huis werd lange tijd bewoond door de familie Haitsma Mulier. De villa was een goed voorbeeld van de rond 1880 populaire eclectische stijl, waarbij kenmerken en motieven uit verschillende bouwstijlen in één ontwerp werden toegepast. De rijke afwerking van de gevels en de hoge leien kap met dakbalustrades en zinken dakkapellen geven het huis een bijna Franse allure. Tegenwoordig staat op deze plek de Zwiepsehof, een complex seniorenappartementen (ansichtkaart collectie B. Frank) Land van Lochem 2008 nr. 1

Land van Lochem | 2008 | | pagina 13