Tuugkisten en hun gebruik in de noordelijke Graafschap Dr. Everhard Jans Toen ik in 1994 mijn boek Tuugkisten in Oost-Nederland (met medewerking van twee Duitse onderzoekers, dr. Andreas Eiynck en Helmut Piepenpott) publiceerde, wijdde ik uiteraard ook een hoofdstuk aan deze bergmeubelen in de Gelderse Achterhoek (p. 55-62). Dat we inmiddels al weer driekwart jaar in Lochem wonen, kon ik destijds nog niet weten! Nu is er gelegenheid er weer eens scherper op te letten: inmiddels kon ik in het Landgoed Hotel Montferland, in het Liemerse Zeddam, in de vestibule een bijzonder waardevol exemplaar opmeten, een huwelijkskist voor Fenne Busschers, blijkens ingekerfde inscriptie ontstaan in 1737. De oudst bekende kledingkisten in Oost-Nederland bezitten panelen met het briefpaneelmotief, dat in feite "gezonken cultuurbezit" is van laatgothische koorbanken in laatmiddeleeuwse kerken (vgl. de oude Calixtuskerk in Groenlo). Bovengenoemde kist uit Zeddam bezit (in de acht tiende eeuw!) twee breed vormgegeven briefpanelen, met daarboven als fries een Renaissancistisch ketting motief, dat ook aan oudere Vlaamse kisten voorkomt, evenals in Twente. De Zeddamse kist( Montferland 1) is 1,24 meter breed en 77,5 centimeter hoog. De boerentimmerman die deze fraaie kist vervaardigde leefde ver van de heersende stijlen in steden als Does burg, Arnhem en Zutphen. Volkskunst leeft vanuit de traditie: de wet van de remmende vooruitgang. Hier is sprake van een sterke stijlvertraging: een achterstand van 250 jaar! Nog steeds kunnen we onder meer in de Lebben- brugge bij Borculo en in het museum erve Kots bij Lievelde fraaie voorbeelden aantreffen van deze streekeigen boerenmeubels. Tuugkisten bij H.W. Heuvel Natuurlijk heeft ook de grote Achterhoekse volkskun dige en pedagoog, meester Hendrik Willem Heuvel, al in het begin van de twintigste eeuw, toen er nog veel meer bewaard was van het oude boerenleven, veel liefdevolle aandacht gehad voor de rol van de tuugkisten in het volksleven. "Hollanders" noemen de tuugkisten vaak dekenkisten. Dit is onjuist: de eerste lettergreep "tuug" verwijst naar het dialect woord voor kleding. Het waren de voorlopers van commodes, kleerkasten en kabinetten, die de zwaar te openen kisten (te boers) verdrongen door een modernere oplossing van de hang- en opbergfunctie van kleding en textiel. Heuvel kent de tuugkist vanuit zijn geboortestreek bij Gelders Laren: het mooie Oolde. Zijn onvolprezen boek, het standaardwerk Oud-Achterhoeks boerenle- Lfn"duvit1deoiarmn>0winjig van de vorige eeuw beschrijft de Meimaand: "Een dag of wat in Mei ziet men de "kistenwagens" rijden. Meestal komt de nieuwe knecht of meid op een avond te voet met het nodigste in een dichtgeknoopte doek. Eén of twee dagen later spant de boer in en rijdt met de nieuwe dienstbode naar het vorige huis, om de kleerkist te halen. 'k Zal niet vergeten, hoe ik voor drie jaren met Vader en Jan meereed naar zijn oude broer in de Schoolt. Daar moesten we eerst koffie met een boterham gebruiken en een poosje praten. Eindelijk droegen Vader en Jan de kist uit het kleine kamertje vóór op de deel naar de wagen. Een mooie eikenhouten kist, die Jans groot vader al gebruikt had, toen die boerenknecht was, op het voorfront in vakjes verdeeld, zijn vierkante en cirkelvormige figuren uitgesneden; net onder het deksel vindt mee twee bakjes ("ïnschrien" heet men ze), het ene voor horloge, kerkboek, geldbeurs en om er stopgaren, knopen, enz. in te bergen; in de grote ruimte is zijn "tuug", d.i. zijn boven- en ondergoed". Het "kistentuug" (de kleding in de kist) speelde in de negentiende eeuw bij Achterhoekse bruiloften nog een rol, aldus Heuvel: "De Vrijdag, door ons kinderen met verlangen tegemoet gezien, is daar. Om een uur of negen stappen we in "'t kistentuug", de vrolijke kleed wagen (huifkar) in!.... Na langer dan een uur gevaren te hebben horen we van verre gezang. Weldra zien we op een boerenerf een wemelende mensenmassa". Ook bij de kerkgang in Laren (nu: aanbouw van een Kulturhus) werd het kistentuug uit de kisten te voorschijn gehaald. Heuvel: "Er is klokgelui in de zonnige lucht, blijde tonen van dorpen in het rond. In de stille boerenhoeven tooit men zich in "kistentuug". Hendrieke-Meuje en Jan Willem-oom komen al uit de Achter-Oolde en zitten geduldig te wachten, tot onze volk gereed zijn. Nog andere buren verzamelen zich bij ons huis en dan tijgt men op weg, een hele schare van kerkgangers in Zondagsgewaad". De noordelijke Achterhoek Kisten uit de noordelijke Achterhoek hebben wat de kerfsnedeversiering betreft een eigen karakter. Een door mij opgemeten exemplaar uit Neede (particulier bezit, Almelo) bezit vier panelen (front), is 1 meter breed en 66,5 centimeter. hoog. Van de oude Grie ken en Romeinen (tempelbouw) afgekeken zijn de 5

Land van Lochem | 2007 | | pagina 5