Recente publicaties CeesJan Frank CeesJan Frank Lochem 1945 - 1970 Beelden van een kleine landstad in de nieuwe tijd Aprilis H. Boonstra, A. Heidinga, H. Keijzer, R. van der Laarse en W. Strating, Het Huis De Meeuwen. Kun stenaars en levenskunstenaars in Edam, uitgegeven in de "Historische reeks Oud Edam", nr. 6, Edam 2007, 87 p. ISBN: 978 90 805897 66 De hoofdrol in deze uitgave wordt gespeeld door een bijzonder huis in Edam. Het huis De Meeuwen huisvestte in het begin van de vorige eeuw een aantal markante bewoners. "Een bonte stoet van internati onaal vermaarde schilders, een pseudo-jonkheer en een kattenvrouwtje passeren de revue, en met hen de kosmopolitische kringen waarin zij verkeren. Hoofdpersonen zijn Antoon van Welie, portrettist van pausen, dictators en andere beroemdheden, en Wil lem (Pim) Anton Noothoven van Goor, bon vivant en minnaar van niemand minder dan de wereldberoemde danseres Isadora Duncan", zo lezen we op de omslag van de rijk geïllustreerde uitgave. Noothoven van Goor woonde, voor hij in Edam neerstreek, enkele jaren op De Heest bij Lochem, waar hij gezelschap kreeg van de beroemde Isadora. Deze episode uit leven van de pseudo-jonkeer komt uiteraard in het boek aan de orde. Frappant zijn de stijlovereenkom sten van De Heest en De Meeuwen, die beide naar de smaak van Pim werden omgetoverd tot romantische, wit geschilderde buitenhuizen. E.R. ter Braak, Mejuffrouw Frederike van Uildriks, een opmerkelijke eend in de Lochemse bijt rond 1900, Lochem 2007, 168p. ISBN/ISSN: 978 90 707501 76 In 2005 verschenen in eigen beheer maar nu ook als officiële uitgave bij de boekhandel verkrijgbaar! Het werd in Land van Lochem nr. 2 van 2005 al bespro ken, maar het is geheel op zijn plaats er opnieuw de aandacht op te vestigen. Het boek van Ter Braak is gewijd aan de schrijfster, publiciste, vertaalster en strijdster in de eerster emancipatiegolf aan het einde van de 19de eeuw, Frederike van Uildriks (1854-1919). Ze was de levenspartner van radicaalsocialist Vitus Brandsma. Vanaf 1896 woonde het ongetrouwde stel in betrekkelijke anonimiteit in de villa Labor Vincit aan de Nieuweweg in Lochem. De prachtige omgeving inspireerde Frederike enorm. Vrijwel da gelijks trok zij te voet of per fiets de natuur in en zij publiceerde erover in diverse bekende tijdschriften. Haar liefde voor het natuurschoon is één van de vele aspecten waaraan Ter Braak aandacht besteed in zijn uitgebreide inleiding over het leven en werken van Frederike van Uildriks. Haar jeugd, vormingsjaren en -voor vrouwen in de tweede helft van de 19de eeuw zeer ongewone- carrière, de strijd voor de ver betering van de positie van de vrouw en haar relatie met Brandsma getuigen van een bijzonder leven, waarvan zij de laatste 23 jaar in Lochem doorbracht. De uitgave Mejuffrouw Frederike van Uildriks is rijk geïllustreerd met onder meer portret- en familiefoto's en een groot aantal historische afbeeldingen (ansicht kaarten, foto's, prenten) van Lochem en omgeving. CeesJan Frank, Lochem 1945-1970. Beelden van een kleine landstad in de nieuwe tijd, (in de serie: Uijt hoven, dorpen en steden), Zaltbommel 2007, 84 p. ISSN: 978 90 599421 03 Deze uitgave maakt deel uit van de reeks "Uijt hoven, dorpen en steden" van uitgeverij Aprilis, en geeft een beeld van allerlei aspecten uit de Lochemse samen leving in de eerste vijfentwintig jaar na de Tweede Wereldoorlog. Het zijn de jaren van de wederopbouw die veel veranderingen zullen brengen in het stadje. Het herstel van de oorlogsschade, het lenigen van de geweldige woningnood, het toenemende verkeer en de verdere ontwikkeling van de industriële bedrijvig heid zijn enkele van de thema's die in dit fotoboek aan de orde komen. Daarbij is een belangrijke rol toebedeeld aan de Lochemers zelf, die hun leefomge ving in de loop der haren danig zagen veranderen. We zien ze aan het werk, op school, op gedenkwaardige gelegenheden en in hun vrije tijd. Veel aandacht is er ook voor de veranderingen in het vertrouwde stadsbeeld. Nieuwe gebouwen en wijken 26 Land van Lochem 2007 nr. 3

Land van Lochem | 2007 | | pagina 26