zaalkerk op een rechthoekige plattegrond. Tegen de achtergevel sluit een lage vijfzijdige uitbouw aan, het catechisatie- of consistorielokaal ofwel de "Armi- niuskamer". Dit is het oudste bouwdeel van de kerk en daterend uit de eerste bouwfase, 1879. Wie goed kijkt ziet, dat ook delen van de zijgevels in een oude handvormbaksteen zijn opgetrokken. Ook dit zijn restanten van de oude kerk, die na de brand werden ingepast in de nieuwbouw. Het jongere metselwerk van de herbouw in 1905 en de latere verbouwingen is in machinale baksteen uitgevoerd. In de voorgevel tekenen zich nog de dicht gemetselde spitsboogven sters af, die hier eens zaten. Boven het uitgebouwde portaal uit de jaren zestig is de gevel versierd met een zandstenen tekstpaneel met opschrift EENHEID IN 't NOODIGE, VRIJHEID IN 't ONZEKERE, IN ALLES DE LIEFDE. In de rechter zijgevel is nog de stichtingssteen uit 1879 bewaard gebleven, een belangrijke herinne ring aan de eerste kerk. Het opschrift luidt RE- MONSTRANTSCHE GEMEENTE Gesticht ANNO 1879 onder het Bestuur van Mr. C.J. Sickesz, Voorzitter W.C. Kerkhoven, Onder Voorzitter. M.E. van Harlingen, Administra teur. A. Huender, Secretaris M. Naeff. W. Reerink. G.J. Kok. De Remonstrantse kerk is in 2004 geplaatst op de gemeentelijke monumentenlijst van Lochem, onder andere omdat, ondanks de wijzigingen, de oorspron kelijke opzet nog goed herkenbaar is gebleven en het gebouw voor de gemeente Lochem nog steeds een karakteristiek en inmiddels zeldzaam voorbeeld is van kerkarchitectuur rond 1900. Vooral is er ook sprake van cultuurhistorische waarde vanwege de oorspronkelijke (en ook nu nog aanwezige) functie van kerkgebouw voor de Lochemse Remonstrantse gemeente. De kerk heeft een bijzondere en belang wekkende ontstaansgeschiedenis, die niet alleen verwijst naar de bloei van de Remonstrantse broeder schap in de tweede helft van de 19de eeuw, maar ook naar de bijzondere sociale en culturele ontwikkelin gen in Lochem in deze periode. De aanwezigheid van een groot aantal gegoede en ontwikkelde burgers in deze plaats betekende een belangrijke impuls voor de modernisering en verheffing van het sociale en culturele leven. Dit uitte zich als snel in de komst van diverse moderne nutsvoorzieningen, verbete ring van de infrastructuur en gezondheidszorg, de aanleg van een voorname villabuurt en de realisatie van culturele voorzieningen als sociëteiten en een schouwburg. Ook de oprichting van een vrijzinnig kerkgenootschap past in deze ontwikkeling. Ver schillende initiatiefnemers van het Remonstrantse genootschap waren nauw betrokken bij de genoemde ontwikkelingen in Lochem. 24 Gevelsteen Land van Lochem 2007 nr. 3

Land van Lochem | 2007 | | pagina 24