hij in en rond Lochem enkele villa's en in 1887 de nieuwe rooms-katholieke kerk aan de Nieuweweg. De aanbesteding van de Remonstrantse kerk vond plaats op 27 maart 1879. De gebroeders L. en A.J. Reerink en Zn. te Lochem namen het werk aan. Op 1 oktober 1879 werd de kerk opgeleverd en op 13 november vond de eerste bestuursvergadering in de consistoriekamer plaats. De orgelbouwer Leichel uit Düsseldorf leverde een orgel. De eerste vaste predikant die aan de Lochemse Re monstrantse gemeente was verbonden, ds. A.K.E. Horst, ging de gemeenschap voor van 1882 tot 1919. Een grote brand verwoestte de kerk op 3 december 1905 voor een belangrijk deel. Er werd door de architect Van Veen uit Apeldoorn en de firma Hel- lendoorn uit Hengelo een herstelplan opgesteld. Slechts de consistoriekamer ("bestuurskamer" of "Armi-niuskamer") en enkele delen van het opgaande muurwerk van de kerkzaal konden worden behou den. Zo ontstond een sobere bakstenen zaalkerk met spitsboogvensters in de zijgevels en de voorgevel en een kleine spits boven de voorgevel. Ook kwam er een nieuw orgel, dat opnieuw door de firma Leichel werd geleverd. De herbouwde kerk is op 18 oktober 1906 in gebruik genomen. In de loop van de 20ste eeuw onderging de nieuwe kerk nog enkele veranderingen. In 1928 kreeg de Lochemse architect G.J. Postel de opdracht het kerkinterieur te verbeteren. Dit gaf hij een stemmiger karakter door het terugdringen van het vele witte verf- en sauswerk. De spitsboogdeuren werden met triplex betimmerd en boven de kansel kwam een klankbord, met daarboven, in het pleisterwerk van de muur een kruisvorm. Tenslotte verwijderde men de dakkapel letjes in de torenspits en bracht men een zandstenen paneel met spreuk aan in de voorgevel. Het is niet helemaal duidelijk of ook de verblendstenen lambri sering in de kerkzaal in 1928 tot stand kwam. Ingrijpender waren de verbouwingen, die in 1963 en 1966 naar ontwerp van de Brummense architect E.F. Meyer plaats vonden. Alle spitsboogvensters in de zijgevels werden toen vervangen door grote rechthoe kige vensterpartijen en tegen de voorgevel, die ook zijn spitsboogvensters verloor, werd een brede voor bouw met de nieuwe hoofdingang geplaatst. Tevens was hier plaats voor een toilet en een keukenruimte. In de eerste twee traveeën van de kerkzaal plande Meyer een grote ontmoetingsruimte. Thans is deze ruimte slechts één travee diep en bevindt zich aan de oostzijde nog een spreekkamer en een trapopgang naar het orgelbalkon. De Lochemse Remonstrantse kerk is altijd van bovenlokale betekenis geweest. De kerk vervulde een streekfunctie in de Achterhoek, waar het aantal Remonstrantse gemeenten gering is. De kerk Het kerkgebouw is, zoals eerder vermeld, een kleine 23 Het catechisatielokaal uit 1879 tegen de achtergevel. Karakteristiek zijn de rondbogen van gele bakstenen boven de gietijzeren ramen. Land van Lochem 2007 nr. 3

Land van Lochem | 2007 | | pagina 23