Monumenten in Lochem (18) De Remonstrantse kerk aan de Emmastraat CeesJan Frank Ruim honderd jaar geleden legde een verwoestende brand de kleine zaalkerk van de Lochemse Remonstrantse gemeente vrijwel volledig in de as. De herbouw volgde snel en sindsdien vormt het bedehuis met zijn markante torentje een vast baken in het straatbeeld van de Emmastraat. De geschiedenis van het gebouw is sterk verbonden met die van de Remonstranten in oostelijk Nederland. De Remonstrantse Gemeente in Lochem ont stond eind jaren zeventig van de 19de eeuw als afscheiding, uit onvrede over de orthodoxe predikantenkeuze in de Nederduitsch Hervormde Gemeente van Lochem, toen hier een vacature voor een nieuwe predikant was ontstaan. Ongeveer 160 gemeenteleden, merendeels gegoede en ontwikkelde burgers, wensten een modernere, minder behoudende weg in te slaan. Een groot aantal van hen kwam in december 1878 bijeen om de gemeenschappelijke belangen te bespreken. Onder hen waren de voor trekkers in de "afsplitsing", mr. C.J. Sickesz, W.O. Kerkhoven, W. Reerink, G.J.W. Becking, M. Naeff en G.W. Haarsma. Men besloot een nieuwe kerkelijke gemeenschap op te richten binnen het kerkgenoot schap van de Remonstranten, dat "in zijn grondslagen de meest mogelijke vrijheid van denken huldigde, en niet de minste kerkelijke belijdenis van haar leden vergde, doch alleen verlangde dat wie toetrad zou staan op Christelijk religieus terrein", zoals Beelaerts van Emmichoven het formuleerde in zijn artikel "De Remonstranten in Lochem", in 1998 (zie bronnen). De "Remonstrantse Broederschap" is een protestants kerkgenootschap, dat in 1619 in Antwerpen was op gericht, nadat op de synode van Dordrecht in 1618 ongeveer tweehonderd predikanten werden afgezet en uit de Nederlandse Hervormde Kerk uitgewezen. Dit gebeurde na de veroordeling van de remonstranten of "arminianen", genoemd naar Jacobus Arminius (1560 1609), voorvechter van revisie van de catechismus en confessie. De leden van de Broederschap werden in de Verenigde Nederlanden aanvankelijk vervolgd, maar na circa 1630 veranderde die situatie. Een periode van gedogen brak aan en er mochten "schuilkerken" worden gebouwd. In de tweede helft van de 19de eeuw ontstonden veel nieuwe Remonstrantse gemeenten, vooral door de opkomst van het modernisme. Het enige geheel vrijzinnige kerkgenootschap in Neder land maakte toen een bloeitijd door. De bouw van een kerk in Lochem Op 2 februari 1879 leidde dominee Slotemaker uit 21 Land van Lochem 2007 nr. 3

Land van Lochem | 2007 | | pagina 21