Geelkerken uit 1643 "op den oogenschijn", dus niet op schaal, is getekend. De beek loopt onge veer evenwijdig met de huidige Tusselerdijk. o De kaart van J.Kuyper uit 1866 geeft bovendien een beek aan ongeveer zoals de aftakking naar links ter hoogte van de twee huizen op afb.1. o Militaire Topografische kaart uit 1938 zien we dat verderop de Orsselers Beeck over gaat in de Nettelhorster Laak met op de overgang een aftakking met de naam "Het Beekje" zoals is aangege ven. Militaire Topografisch kaart 1938 (afb. 2) De Tusselerdijk is hier gestreept aangegeven wat duidt op een zandweg (karrespoor). De Hulshorst is linksonder op de kaart te zien. De namen Orsselers Beeck en Nettelhorster Laak zijn door mij bijgeschreven. De naam "Beekje" stond reeds op de kaart. Wat oorspronkelijk de Orsselers Beeck was heeft nu de fantasieloze naam Grote Waterleiding. Ad.2. De Peppelsteegh. Op afb. 1 zien we vlak onder de naam Peppelsteegh de vermelding Scherpe Maet Geestelick (een hoekig stuk grond dat eigendom van de kerk was). Dat is de plek waar later de boerderij "Scharpert" (scherp wordt in dialect scharp) is gebouwd, na 1643 maar vóór 1832. Kadastrale Atlas 1832 (afb. 3) Bij de Scharpert buigt de Lochemse Straat in zuidelijke richting en gaat over in de Scharpert Steeg. Deze loopt vervolgens in de richting van 2 percelen, genaamd "De Prost" en "De Keizer" Als we deze route vergelijken met de loop van de Peppelsteegh op afb.2 en van de Loch- emse straet op de kaart in Land van Lochem 2006 nr.2, blz 26-27, dan heet de Peppelsteegh in 1832 Scharpert Steeg. Door de aanleg van de Spoorlijn en het Twentekanaal, hier globaal aangegeven achter langs het perceel "De Prost", is de situatie nogal veranderd en moeilijk herkenbaar geworden. Waar nu de inrit naar Intratuin is was vroeger de uitweg van de Scharpert Steeg.op de weg naar Borculo en Goor. Ad.3. De beide huizen aan de Peppelsteegh. Beide percelen staan al getekend in 1643 (zie afb.1) en op een kaartje bij de inventarisatie door Slicher van Bath onder de nummers 8 en 9 in de buurtschap Lochem vinden we de percelen "De Prost" en "De Keizer". 19 VOOftj Jalink ,13$ Keïzer\j ft MM! I POOL J itanKvoi \Jotmink. Land van Lochem 2007 nr. 3

Land van Lochem | 2007 | | pagina 19