Groninger Borgen Groninger Borgen. Ooit toevluchtsoord in barre tijden, later luxe huizen voor welgestelden en nu tot de verbeelding sprekende bezienswaardigheden." Dat is in het kort de geschiedenis van de Groninger Borgen. Oorspronkelijk waren er meer dan 100 borgen in Groningen. Gelukkig is er nog een aantal over, waarvan een enkele is te bezichtigen. Hun oorsprong was inderdaad om veiligheid te bieden, tegen het water, tegen de Noormannen, maar ook tegen de buurman. Dijken en buskruid maakten die bescherming onzinnig, zodat ze gebruikt konden worden voor een ander soort onderscheid: het pronkhuis. Nu zijn het vaak heel bijzondere toeristische attracties. Ze zijn dus niet gebouwd, zoals de Gelderse kastelen, om namens de keizer of de koning het land te beheren en zonodig op te treden. Verre van dat, want in het Groningse Stad en Land moest men niets hebben van dat soort gezagsdragers. Tijd om ook bij het Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem aandacht te hebben voor deze "huizen" en hun geschiedenis. Dat zullen we doen tijdens de lezing op 3 april, waarbij het beeldmateriaal niet alleen de geschiedenis, maar ook het interieur en de tuinen zal laten zien. Tijdens de excursie, op 17 mei, zullen we drie borgen bezoeken, maar ook uitleg krijgen over de zeer merk waardige landaanwinning in het Groninger Wad, het beklemrecht in Noord-Groningen en het leven van één van de leermeesters van Erasmus, namelijk Rudolf Agricola. De lunch gebruiken we in Abraham's Mosterdma kerij in Eenrum. Vertrek om 8.00 uur van het Graafschapsterrein in Lochem, terug tussen 18.00 en 19.00 uur. 15 Borg Verhildersum Land van Lochem 2007 nr. 3

Land van Lochem | 2007 | | pagina 15