©Reerink h.v. Installatiebedrijf een synthese te komen van de beste eigenschappen van de moderne architectuur en het traditionalisme. Architect GJ. Postel was één van hen en dat is in zijn woonhuisontwerpen uit de jaren dertig goed te zien. Enerzijds oriënteerde hij zich op de moderne bouwvormen, wat duidelijk blijkt uit de heldere opbouw van zijn huizen, de doelmatigheid van alle onderdelen, de praktische vormgeving en het frisse, lichte kleurgebruik. Anderzijds bleef Postel in de door hem gebruikte materialen (bakstenen gevels, pannendaken) en in de toege paste constructies het traditionele bouwen trouw. Postels huizen uit deze periode worden gekenmerkt door eenvoudige hoofdvormen, vaak bestaande uit enkele gedeeltelijk in elkaar geschoven hoge en lage bouwdelen, met sobere pannendaken. Door het verspringen van gootlijnen en het spelen met dakhellingen kregen de eenvoudige bouwmassa's toch een schilderachtig aanzien. De sobere bakstenen gevels zijn doelmatig inge deeld en vaak voorzien van brede vensters met stalen ramen, die veel licht toelaten in de vertrekken. Sommige huizen kregen een moderne uitstraling doordat het metselwerk werd wit geschilderd of gepleisterd. Zowel in Lochem als in Gorssel staan diverse woonhuizen van Postel in deze stijl. Goede voorbeelden zijn het woon huis van meester Prop aan de Barchemseweg 56 (1935) en het dubbele woonhuis Gymnastieklaan 12-14 in Eefde (1935). Ook architecten als J.D. Postma en J. van Rijn werden er door beïnvloed. Van deze laatste architect staat in Gorssel aan de Joppelaan het fraaie woonhuis De Uiver uit 1934. Na de Tweede Wereldoorlog Na de Tweede Wereldoorlog was de strijd tussen de traditionalisten en modernisten nog lang niet gestreden. De Delftse school bleef in de eerste jaren na de oorlog nog een monopoliepositie behouden in de wederop bouw, maar moet in de jaren vijftig steeds meer terrein afstaan aan het functionalisme. In het voorgaande zijn al enkele karakteristieke voorbeelden van het vroeg-naoorlogse traditionalisme genoemd. Het zou nog tot ver in de jaren vijftig duren voordat ook op het grondgebied van de huidige gemeente Lochem de eerste "mo derne" architectuur zou verrijzen. elektro/datatechniek gas water sanitair lood en zinkwerken centrale verwarming klimaatbeheersing Hanzeweg 1a Postbus 124 7241 AC Lochem T 0573 252425 F 0573 253008 www.reerink-lochem.nl 26 Bronnen en literatuur: A. Eibink, Hedendaagse architectuur in Nederland. 225 Afbeeldingen onder auspiciën van den Bond van Nederlandsche Architecten B.NA., Amsterdam 1937 G. Fanelli, Moderne architectuur in Nederland 1900-1940, 's-Gravenhage 1978 J.P. Fokker, Het eigen huis. Landhuizen, villa's en andere eengezinshuizen door ir. J.P. Fokker, architect b.n.a. en tuinarchitect, Amsterdam 1931 K. Kleijn, J. Smiot en C. Thunissen, Nederlandse bouwkunst. Een geschiedenis van tien eeuwen architectuur, Alphen aan den Rijn 2004 H. van der Kloot Meijburg, Landhuisbouw in Nederland, Amsterdam 1921 WH. Knoop, Architectuur en stedebouw in Gelderland 1850-1940 (Gelderland. Monumenten Inventarisatie Project), Zwolle-Zeist 1995 M. Lucassen en I. Kloosterman, J.J. van Nieukerken, MA. van Nieukerken, J. van Nieukerken. Architectuur als ambacht ontwerpen voor het patriciaat (Bibliografieën en oeuvrelijsten van Nederlandse architecten en stedebouwkundigen, Rotterdam 1998 R. Stenvert e.a., Monumenten in Nederland. Gelderland, Zwolle-Zeist 2000 Diverse redengevende beschrijvingen gemeentelijke monumenten in de gemeente Lochem Herkomst afbeeldingen, tenzij anders vermeld: collectie auteur Land van Lochem 2007 nr. 2

Land van Lochem | 2007 | | pagina 26