Nieuwe Bouwen en architecten als Dudok en Fels. Invloeden van de Amsterdamse school zijn in de ge meente Lochem vooral in de landhuisarchitectuur zichtbaar, onder meer in het werk van Postel en Postma. Postels ontwerp voor de arbeiderswoningen in het Tuin dorp (1921, gesloopt) toonde ook duidelijk elementen uit de Amster damse school (hoge, expressief vormgegeven daken, ramen met in gewikkelde roedenverdeling). Een fraai voorbeeld van Amsterdamse schoolstijl is de nog bestaande winkelpui van het pand Bierstraat 6 in Lochem, een ontwerp van Postel uit 1923. Het transforma torhuisje aan de Julianaweg in Ingangspartij van de watertoren op de Paasberg, 1924 Lochem (circa 1924, architect H. Fels) is een uitstekend voorbeeld van het zakelijke baksteenexpressionisme van de jaren twintig. In 1924 werd op de Paasberg een nieuwe watertoren gebouwd, naar ontwerp van gemeentearchitect Wessel. Ook dit gebouw met zijn imposante achtzijdige bouwvolume, rijke siermetselwerk- geleding en trapeziumvormige ingangspartij met prachtig decoratief metselwerk staat sterk onder invloed van de Amsterdamse schoolstijl. De eenvoudige zakelijk expressieve variant van de Amsterdamse school zou in de jaren twintig en dertig een rijke voedingsbodem vinden in de vele middenstands- en villawijken, die overal in Nederland werden aange legd. De baksteenromantiek vinden we dan terug in de zorgvuldig gemetselde rode en geel bakstenen gevels, vaak met siermetselwerkdecoraties rond de ingangspartijen. De uitbundige kapvormen uit de Amsterdamse school leven voort in de grote, nadrukkelijk aanwezige daken met hun steile of soms gebogen dakschilden en grote schoorstenen. Ook de ramen met horizontale roeden en bont gekleurd glas-in-lood bleven nog lang populair. Het Nieuwe Bouwen De moderne architectuur in Neder land heeft onder meer in het so bere rationalisme van Berlage zijn grondlegger. De schilders Van Doesburg, Mondriaan en Van der Leck introduceerden met de archi tecten Oud en Rietveld via hun tijd schrift de Stijl in 1917 de orna mentloze vormgeving. Zo ontstond Het Nieuwe Bouwen, ook wel Nieuwe Zakelijkheid of Functiona lisme genoemd. De stijl was een onderdeel van de "moderne inter nationale" stijl, zoals die op meer plaatsen in Europa en de Verenigde Staten tot ontwikkeling kwam. De schoonheid moest een "rechtstreekse uitdrukking van het universeele" zijn en iedere individualiteit en deco ratie moest daarbij worden uitgebannen. De abstracte schilderkunst van onder meer Van Doesburg en Mondriaan werd vertaald in architectuur: het gebouw als ruimtebeperking bestond niet meer. Licht en verhouding (vlak ken en haakse lijnen) waren de belangrijkste elementen. Ook de lichamelijkheid van het gebouw als uitdruk king van individu en gevoel moest verdwijnen. Dit bereikte men via decoratieloze vlakken zonder enige herinnering aan traditionele, aardse bouwmaterialen, geen schuine, beschuttende daken, maar het platte dak als vijfde gevel. Doelmatigheid en functie stonden voorop. Eigenlijk is het Nieuwe Bouwen een soort anti-stijl. De gebruiksfunctie was allesbepalend voor de uiteindelijke vorm, dit vanuit een optimistische maatschappijvisie, gericht op sociale gelijkheid en verbetering van de 23 a Van Nellefabriek in Rotterdam (1925), een ontwerp van de architecten Brinkmann Stijl wilde een nieuwe beeldende en Van der Vlugt (afbeelding uit A. Eibink etc.) schoonheid" uitdragen. Deze Land van Lochem 2007 nr. 2

Land van Lochem | 2007 | | pagina 23