zich richten op het ontwikkelen van lucratieve bouwprojecten, inspelend op de behoefte aan goedkope villa's (vaak geschakeld, met beperkte tuinen). In Lochem bouwde aannemer Olthof aan de Barchemseweg een rij grote middenstandswoningen, naar ontwerp van de Lochemse architect Beeftink. Ook in de Lochemse villa buurten aan de Nieuweweg en in Berkeloord wisten aannemers en architecten interessante projecten van de grond te tillen. De gebroeders Reerink bouwden er rond 1900 al als aannemer vele dubbele herenhuizen en architect J.J. Hellendoorn uit Oldenzaal ontwierp op Berkeloord omstreeks 1910-1915 een hele reeks kost bare villa's. Nieuwe belangstelling voor de historische bouwstijlen Als een soort reactie op de Jugendstil en het sobere rationalisme van Berlage ontstond kort na 1900 een belangrijke stroming, de nieuw historiserende stijl, waarvan ook in Lochem en omgeving karakteristieke voorbeelden bewaard zijn gebleven. Vooral in de (conservatieve) commerciële wereld en in de grote groep behoudende welgestelden kon men niet zo goed uit de voeten met de sobere, ingetogen stijl van Berlage. Deze was niet representatief ge noeg en droeg onvoldoende het beeld van de groeiende welvaart uit. Diverse architecten gingen zich opnieuw oriënteren op de traditio nele bouwstijlen uit het verleden, zonder daarbij moderne bouw technieken en bouwmaterialen uit het oog te verliezen. Hierbij richtte men zich op historische stijlen uit vooral Duitsland, Engeland, Ame rika en ook Nederland zelf. Als ge heel duidt men deze veelzijdige stroming, die tot in de jaren twin tig doorloopt en een internationaal karakter had, aan met "Her oriëntatie". In Nederland was met name een Duitse studie over de ar chitectuur rond 1800, door de Berlijnse architect Paul Mebes in vloedrijk. Dit rijk geïllustreerde boek was bedoeld als voorbeeld boek, waaruit de moderne archi tect inspiratie kon halen voor zijn nieuwe ontwerpen. Er stonden vooral Duitse gebouwen in afge beeld uit het einde van de 18de eeuw, die werden geroemd om hun een voudige, maar imponerende bouw volumes en ingetogen decoraties. In ons land werd ook inspiratie gezocht bij de aan de Duitse voor beelden verwante voorname Ne derlandse baksteenarchitectuur uit de late 17de en de 18de eeuw. Hierbij ging het om grote, impo- santé gebouwen met een statig karakter, een symmetrische op bouw en een streng gelede voorgevel met de hoofdingang, geaccentueerd door natuurstenen ornamenten en trappen in het midden. De daken zijn dominant aanwezig in het ontwerp en vaak voorzien van een luxe leiendekking, veel dakkapellen en grote schoorstenen op de hoeken. De vensters hebben roedenramen en vaak ziet met allerlei klassieke details als zuilen, kroonlijsten en timpanen in het ontwerp. De op deze historische voorbeelden gebaseerde stroming staat, verwijzend naar het boek van Mebes ook wel bekend als Um 1800- stijl. De ideeën van deze stroming werden vooral toegepast in de rijk uitgevoerde commerciële architectuur van grote kantoor- en handelsgebouwen, warenhuizen en hotels, en voorts grote landhuizen en scholen, kortom 20 Landhuis De Hooge Boekel te Lonneker, een ontwerp van het bureau Van Nieukerken uit 1925 (afbeelding uit M. Lucassen etc.) Villa in Um-1800 trant in villapark Berkeloord Land van Lochem 2007 nr. 2

Land van Lochem | 2007 | | pagina 20