Rond de Eerste Wereldoorlog In tegenstelling tot de ons omringende landen had de Eerste Wereldoorlog slechts een beperkte invloed op de (steden)bouwkundige ontwikkelingen in Neder land. Sterker nog, in het tweede decennium van de 20ste eeuw vonden in ons land allerlei spraakmakende ontwikkelingen plaats op het gebied van architectuur en stedenbouw. Het waren de hoogtijdagen van de Amsterdamse school en er ontstonden enkele indruk wekkende stedenbouwkundige projecten. Daarnaast maakte de luxe landhuis- en villabouw een belangrijke bloeiperiode door, mede het gevolg van de economi sche voorspoed van de eerste 15 jaar van de nieuwe eeuw. Ook in Lochem was dit het geval, waar rond 1910 het villapark Berkeloord werd aangelegd, wat leidde tot veel villabouwactiviteiten in de jaren daarna. In de jaren twintig en dertig werden nog vele villa's en middenstandswoningen gebouwd op de nog lege plekken in het villapark en ook langs de uitvalswegen (Barchemseweg, Zutphenseweg, Zwiepseweg) en de nieuw aangelegde buurtjes aan weerszijden van de Barchemseweg. Ook bij Gorssel, Eefde en Epse ont stonden in de bossen riante villa- en middenstands buurten en waren de bouwpercelen langs de grote doorgaande wegen gewilde locaties voor de bouw van woonhuizen. Beide toenmalige gemeenten profileer -li I* c 1 11 *1 1* Villapark DerKeioord den zich als geliefde vestigingsplek voor iedereen die op zoek was naar rust, natuur en een breed aanbod aan moderne voorzieningen, goed bereikbaar via weg en spoor. We moeten dit in het licht zien van enkele voor deze periode karakteristieke algemene ontwikkelingen. De eerste is de opkomst van een brede middenklasse in de Nederlandse samenleving. In de eerste helft van de 20ste eeuw vond een gestage overgang plaats van de uitgesproken geïndustrialiseerde en rurale Nederlandse samenleving in een samenleving, waarin handel en dienstverlening een steeds belangrijker plaats gingen inne men. De detailhandel groeide sterk, evenals het ambtenarenapparaat en er ontstond ook veel werkgelegenheid in de medische sector, de zorg en de maatschappelijke dienstverlening. Hierdoor ontwikkelde zich een om vangrijke nieuwe klasse, de ge goede middenstandsklasse, die op passende wijze gehuisvest wenste te worden. In de jaren twintig en dertig zien we dan ook een explo sieve groei in de aanleg van middenstandswoonwijken in vele Nederlandse dorpen en steden. Een tweede belangrijke ontwikke ling in de eerste helft van de 20ste eeuw is de onder welgestelden groeiende belangstelling voor het wonen buiten de dicht bevolkte stad. Mede door de groeiende mo biliteit (trein, tram, auto) kwam het wonen in de bosrijke suburbane zones rond plaatsen in het Gooi, de duinenstreek en de Veluwezoom in de mode, niet alleen midden in Olthofhuizen aan de Barchemseweg, ansichtkaart uit circa 1930 de vrije natuur, maar ook in ruime, groene villawijken en op grote percelen langs de uitvalswegen. In Lochem was deze ontwikkeling eind 19de eeuw al in gang gezet, de vroegere gemeente Gorssel ontwikkelde zich na 1900, mede door de strategische ligging tussen Zutphen en Deventer tot geliefde vestigingsplek voor welgestelden. Een ander interessant aspect van de enorme bouwactiviteit is het grote succes van de particuliere aannemers en kleine bouwondernemers, de projectontwikkelaars avant la lettre, met name in de projectmatige midden stands- en villabouw in de jaren tien, twintig en dertig. Banken, handels-, verzekerings- en beleggings maatschappijen, speciaal voor het doel opgerichte instellingen en ook kleine particuliere ondernemers gingen 19 LOCH EM, Barohemsche weg. Land van Lochem 2007 nr. 2

Land van Lochem | 2007 | | pagina 19