vensters in de vorm van geornamenteerde lateibalken van natuursteen, bij ingangspartijen, trappen en ter afsluiting van gevels en topgevels. Belangrijk detail was, dat de ornamentiek nooit buiten het gevelwerk trad en altijd onlosmakelijk deel uitmaakte van de architectuur. Toch werd de traditie niet losgelaten, daarvoor was Berlage teveel een kind van de 19de eeuw. Hij ontleende aan de historische bouwkunst de meest functionele motieven en elementen, die in de loop der eeuwen hun nut hadden bewezen, zowel in constructieve als in beeldende zin. Zo kreeg de Amsterdamse beurs zijn herkenbare silhouet door de Toscaans aandoende klokkentoren, die de bijzondere betekenis van het gebouw benadrukt. De zware en brede romaanse bogen van de entreepartij stralen waardigheid uit en onderstrepen het solide karakter van het imposante beursbedrijf. Onder invloed van Berlage ontstonden zo indrukwekkende, sobere bakstenen bouwwerken, die ondanks de link met de traditie, een ingrijpende breuk vormden met "stijlimitaties" van de 19de eeuw. Deze vernieuwing in de bouwkunst gebeurde dus op grond van een "rationele" vormentaal, waarbij lo gica en functie de boventoon voer den. Elke vorm, die niet uit de con structie voortkwam, moest wor den vermeden. Hierdoor kreeg deze stroming de naam "rationalisme". Berlages stijl werd vooral toege past bij voorname bank- en verzekeringsgebouwen en grote villa's e.d. Zijn aanhangers ontwik kelden een van de grote bouw meester afgeleide, maar wel eigen stijl. De belangrijkste architect in het kielzog van Berlage was K.P.C.de Bazel, die in Arnhem on der meer het beroemde hoofdkan toor van de Heidemaatschappij bouwde en zich ook ontwikkelde tot beroemd landhuisontwerper. In de gemeente Lochem is het gedachtengoed van Berlage en De Bazel te volgen in vooral het werk van architect G.J. Postel (1887 1945). In Postels eerste jaren als zelfstandig architect ontwierp hij gebouwen, die sterk beïnvloed zijn door het sobere rationalisme van deze architecten. De sobere, eer lijke baksteenarchitectuur uit deze periode valt op door eenvoud en bescheidenheid. Het uitgesproken landelijke karakter van vooral Post- els woonhuizen komt tot uitdruk king in de aan de boerderijbouw ontleende dakvormen, de lage zij gevels en de vensters met roeden- ramen en luiken (zie Nieuweweg 34). De robuuste bakstenen gevels worden hier en daar verlevendigd door eenvoudige siermetselwerkdetails. Bij het ontwerp van het gemeentehuis van Laren in 1909, één van Postels eerste opdrachten, is Berlages invloed onmiskenbaar. De functie en de betekenis van het gebouw zijn het uitgangspunt geweest voor de opzet en de vormgeving. De verschillende functies van de ruimten komen tot uitdrukking in duidelijk te onderscheiden bouwdelen en worden niet weggewerkt achter een alles verhullende imponerende faqade, die de afstand tussen overheid en burgers maar zou vergroten. Met het oog op de landelijke omgeving kreeg het gebouw een lage bouwmassa met hoog opgaande daken. De sobere detaillering sluit aan bij die van de boerderijen in de omgeving. De toren symboliseert de bijzondere functie van het gebouw en geeft tegelijkertijd aan, dat zich daar de hoofdentree bevindt. In Gorssel en omgeving traden architecten als A.J. Jansen en ir. J.G. Wattjes op als pleitbezorgers van deze bouwtrant. 18 Nieuweweg 34, Lochem Het voormalige gemeentehuis van Laren uit 1909 Land van Lochem 2007 nr. 2

Land van Lochem | 2007 | | pagina 18