Pal als een rots: het fonteinbeeld van Willem Berkhemer Van de sloop gered Wilma Nijenhuis-ten Arve Het gebouwencomplex van de Rijks hbs en mms, later het Staring College geheten en gele gen aan de dr. Cartier van Disselweg en op de Paasberg is niet meer. Dit gebouw, ook wel de Acropolis van Lochem genoemd, is ten prooi gevallen aan de slopershamer. Hier genoten talrijke scholieren van 1962-2005 hun vorming tot de volwassenen van nu. Krantenartikelen en andere bronnen vermeld den de opening van de nieuwe school op dinsdag 4 september 1962 door dr. J.A.A. Verlinden, chef van het voortgezet hoger- en middelbaar onderwijs van het departement van O, K W. Vijfhonderd duiven die terugvlogen naar hun hokken in de omliggende plaatsen van Lochem symboliseerden de belangrijke regiofunctie. De architect van het gebouw, de heer J. Wiedijk uit Wageningen, wordt om de vormgeving van het ge bouwencomplex als een bouwkunstenaar geroemd. Zijn creatie van architectuur, vervat in horizontale lijnen en aangepast aan de omgeving, wordt gezien als de fraaiste school voor hoger- en middelbaar on derwijs in Oost-Gelderland. In zijn openingstoespraak noemt de rector en tevens bouwheer drs. J. Moora het nieuwe schoolgebouw "een symbool van recht lijnigheid, waarmee wij bouwen aan de toekomst van de leerlingen". In een interview met de architect Wiedijk in De Enter haak, het schoolblad dat met een extra nummer ter ere van de opening uitkwam, noemt hij o.a. "de centraal gelegen pauzeplaats vóór het gebouw, die eigenlijk een buitenkamer is, ruimtelijk gevormd door het hoofdblok Gemarkeerd door 5 stuks vruchtbomen, op bestelling iewat grillig in de groei. In het zwaartepunt van deze pauzeplaats staat dan de fontein van de beeldhouwer Berkhemer in zijn opstrevende abstracte vormen die zo 'n buitengewone mooie en zinvolle contrastwerking vertoont met het uitgesproken horizontalisme van de architectuur, en 6 De nieuwe school in opbouw door bouwbedrijf G.W.J. Sanders te Arnhem. Archief mevr. A.R. Moora-Klokgieters Land van Lochem 2007 nr. 1

Land van Lochem | 2007 | | pagina 6