Wat kan een nieuwe uitgave nog aan zo'n gedegen werk toevoegen, zou men denken. Het antwoord ligt al in de titel van het zojuist verschenen boek Land goed Ampsen. Verleden, heden en toekomst van een landgoed in particulier eigendom. De auteurs Ru dolph van Weede, eigenaar van het landgoed, en Peter Noordanus, bewoner, voegden aan het verhaal van het verleden van het landgoed een extra dimensie toe: wat is de stand van zaken op dit moment, hoe func tioneert zo'n omvangrijk particulier landgoed in onze tijd en hoe gaan we in de toekomst met dit belang rijke erfgoed om? In twaalf geheel in kleur geïllus treerde hoofdstukken passeren uiteenlopende aspec ten de revue. Zo verhaalt hoofdstuk 2 over de zeer langdurige bewoningsgeschiedenis van het gebied, die terugreikt tot het Neolithicum. Ook is er aandacht voor de laatmiddeleeuwse bodem vondsten, die bij opgravingen rond 1985 op het kasteelterrein van Olt Ampsen zijn gedaan. Toen kwam onder meer een platte zonnewijzer van aarde werk te voorschijn, die men heeft kunnen dateren als 16de-eeuws. Wat er bovengronds resteert van de eeuwenlange landgoedgeschiedenis lezen we in de hoofdstukken 5, 6 en 7, die respectievelijk handelen over de monumentale bebouwing en andere objec ten, de tuin, het park en het Sterrebos en de wegen, paden en lanen op het goed. Over de bouw geschiedenis van het kasteel zijn er uiteenlopende opvattingen. Ben Olde Meierink uitte zijn twijfel al over hetgeen vroegere auteurs over de oudste bouw delen van het huis beweerden. Ook in het nieuwe boek worden de bouwkundige feiten slechts beknopt aangestipt. Het is niet ondenkbaar, dat een nauwkeu rige bouwhistorische analyse van het huis veel meer aanknopingspunten oplevert over het ontstaan en de ontwikkeling ervan. Inmiddels zijn we met de tegenwoordige monumen ten op het goed in het heden aanbeland. Interessant is het volgende hoofdstuk, dat handelt over één van de pijlers waar het landgoed op draait, zoals in de inleiding wordt geschreven: de landbouw. Tegen woordig ligt de nadruk op de moderne melk veehouderij, een belangrijke functie die, op geheel eigentijdse wijze uitgeoefend, nog altijd plaats kan vinden binnen de context van het monumentale land goed. Vervolgens wordt uitgebreid ingegaan op de bosbouwactiviteiten in verleden en heden er is er een heel hoofdstuk ingeruimd voor de flora en fauna op het landgoed. De beschrijving hiervan gebeurt in de vorm van een botanische wandeling over het land goed Ampsen en het Ampsensche Veld van de hand van de veldbiologen L.J. van den Berg en B. te Linde. Hans van Hoorn van de Vogelwerkgroep buigt zich over het grote aantal vogelsoorten, die op het goed voorkomen. Het beheren van een landgoed als Ampsen, met zijn historie, zijn rijke natuur en zijn uitgesproken leef gemeenschap brengt de nodige verantwoordelijkhe den en zorgen met zich mee, maar ook veel genoe gen en voldoeningzo begint hoofdstuk 11dat han delt over landgoedbeheer en de toekomst. We krij - gen hier een interessant kijkje in de keuken van het "bedrijf Ampsen". De instandhouding van een histo risch landgoed in de 21ste eeuw blijkt geen eenvou dige zaak. Verschillende organisaties en instellingen dragen hun steentje bij, maar het zijn vooral de hui dige gebruikers die voor de continuïteit zorgdragen. Hiervoor is een duurzame en rendabele exploitatie een randvoorwaarde. Echter, wel met beleid. Men heeft zich dan ook voorgenomen dat ook in de toekomst geen activiteiten worden aangetrokken, die strijdig zijn met de gewenste rust en decorum. Het boek ein digt met de beschrijving van enkele wandelingen en fietsroutes over het landgoed. Landgoed Ampsen is een gevarieerde, prettig lees bare en informatieve uitgave voor iedereen die geïn teresseerd is dit unieke historische erfgoed. Ons Markenboek. Uitgave van de oudheidkundige vereniging De Elf Marken te Gorssel, 25e jaar gang, no.1, februari 2007 In Ons Markenboek dit keer een lang artikel van Loek Kemming over de Kozakkenwinter van 1813-1814, dat eerder verscheen in Den Schaorpaol, het kwartaal bericht van het Staring Instituut in 2006. Zoals in het voorwoord door de redactie wordt vermeld worden er in veel plaatsen in Nederland nog altijd verhalen verteld over de aanwezigheid van de Kozakken in Nederland in de periode 1813-1814. Het is de pe riode, waarin er een einde komt aan de Franse over heersing, mede door toedoen van de geallieerde Prui sische en Russische eenheden, die vanuit het oosten de Franse bezetters verjagen. Ook de Kozakken, de "ruige strijders op hun kleine paardjes" maakten deel uit van de geallieerde troepen. Hun korte aanwezig heid in onze streken deed heel wat stof opwaaien. Loek Kemming verhaalt van de bijzondere gebeurte nissen, bijna 200 jaar geleden. Verder bevat Ons Markenboek korte bijdragen van G. Verstege over de op zonne-energie werkende fontein, die in 1979 in Harfsen werd geplaatst, en J. de Graaf, die vertelt over de eerste aardappelmeelfabriek in Eefde. P.L. Slis, De Remonstrantse Broederschap: biografische naamlijst, 1905-2005: gemeenten, landelijke organen, predikanten en proponenten, Delft 2006, 399 p. ISBN 9059721187 Deze uitvoerige studie is een documentair overzicht van de Remonstrantse Broederschap in de 20ste eeuw. Uiteraard komen ook de Lochemse en andere Gelderse Remonstrantse gemeenten aan de orde. 21 Land van Lochem 2007 nr. 1

Land van Lochem | 2007 | | pagina 21