Recente publicaties 2007 CeesJan Frank Ben van Dijk en Stef Grit (samenstelling), Hendrik Willem Heuvel. Een bijzonder mens Uitgave van de Historische Vereniging Borculo, de Meester Willem Heuvelstichting en het Staring Instituut, Doetinchem 2006, 64 p. ISBN-10 90 73667 75 5 Ter gelegenheid van de tachtigste sterfdag van Hendrik Willem Heuvel 1864-1926) werd op 13 mei 2006 een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waar van de verschillende bijdragen zijn gebundeld in deze kleine publicatie. Henk Krosenbrink staat in het boekje stil bij het leven en werk van Heuvel, die hij vooral portretteert als een veelzijdig auteur, die van zeer grote waarde is geweest voor de studie van de streekcultuur in de Achterhoek. Niet alleen Heuvels publicaties komen aan de orde, ook het feit, dat hij kan worden be schouwd als het middelpunt van een groep bekende regionale auteurs (onder wie GJ. Meinen (1881-1934) uit Winterswijk en Hendrik Odink (1889-1973) uit Eibergen) wordt door Krosenbrink boeiend beschre ven. Verder wordt stilgestaan bij Heuvels opvattin gen over literatuur en vooral ook bij 'Oud- Achterhoeksch Boerenleven', het boek dat in 1927 het licht zag en als Heuvels standaardwerk wordt gezien. Kortere bijdragen zijn er van de hand van Heuvels kleinzoon en naamgenoot Hendrik Willem Heuvel, zijn achterkleindochter Geertje de Jong-Hek en Derk Jan sen. Deze laatste auteur, die op dit moment werkt aan een uitgebreide biografie over Heuvel, brengt in het boekje een bijzonder aspect van zijn wezen voor het voetlicht, namelijk die van de "natuurmysticus" Heuvel en diens belangstelling voor theosofie en pa rapsychologie. F.W.M. Bonger, barones van der Borch van Verwolde, Herinneringen aan Verwolde en zijn bewoners in de tijd van mijn jeugd, Alphen aan den Rijn 2006, 71 p. ISBN 90 6469 805 8 Deze uitgave bevat de jeugdherinneringen van Franpoise Wilhelmine Marie barones van der Borch van Verwolde (1887-1975), die vanaf 1890 met haar familie woonde op het huis Verwolde. Na jarenlang vanwege onder meer haar wetenschappelijke onder zoek en een huwelijk met de collectioneur en assuradeur Andries Bonger (1861-1936) in Frankrijk en in Amsterdam te hebben gewoond, keerde zij na de Tweede Wereldoorlog naar haar geboortestreek terug, waar zij zich vestigde op Groot Have te Almen. Op verzoek van haar neef, A.Ph.R.C. baron van der Borch van Verwolde stelde Franpoise in de jaren 1966 1968 haar herinneringen aan Verwolde op schrift. De schrijfster putte daarbij uit haar eigen geheugen, maar verwerkte ook verhalen van andere ooggetuigen en geschreven bronnen in haar relaas. Herinneringen aan Verwolde is door de persoonlijke, levendige en zeer vaardige verteltrant een boeiend document ge worden, dat verhaalt van het leven op een groot land goed vanaf het einde van de 19de eeuw. Kleine en grote familiegeschiedenissen, eigen herin neringen en die van anderen, observaties, brieven en andere documenten heeft zij tot een harmonieus ge heel weten samen te voegen. Franpoises verhaal, gelardeerd met vele bijzondere historische foto's, wordt ingeleid door J.C. Bierens de Haan, met een voorwoord door A.Ph.R.C. baron van der Borch van Verwolde. R.E.W. van Weede en P. Noordanus, Landgoed Ampsen. Verleden, heden en toekomst van een landgoed in particulier eigendom, Lochem 2006, 112 p. ISBN 90 9021442 9 Het is al weer 26 jaar geleden, dat er voor het eerst een belangrijke monografie verscheen over Kasteel Ampsen. L.H.M. Olde Meierink beschreef in Ampsen. De geschiedenis van een Gelders kasteel en zijn be woners uitgebreid de historie van het landgoed en zijn bewoners en de bouwgeschiedenis van het kasteel. Mede door het uitgebreide notenapparaat heeft deze uitgave een wetenschappelijk karakter en is het een belangrijke aanvulling geweest op de kennis over het oude landgoed. 20 Land van Lochem 2007 nr. 1

Land van Lochem | 2007 | | pagina 20